برخورد نزدیک

این تصویر در اندازه ی بزرگ‌تر (۲.۷ مگابایت)
در این تصویرِ تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل یک کهکشان نامعمول به نام "ایراس ۲۱۳۹-۰۶۰۷۶" در صورت فلکی خرگوش را می‌بینیم. هابل با دوربین پیمایشی پیشرفته‌ (ACS) و دوربین میدان گسترده‌ی شماره ۳ی خود (WFC3) این کهکشان را که ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین دور است رصد کرده.

ویژه بودن این جرم بدین دلیل است که در واقع از دو کهکشان جداگانه درست شده که دارند با سرعتی نزدیک به ۲ میلیون کیلومتر بر ساعت از کنار یکدیگر می‌گذرند. به احتمال بسیار، این سرعت بیش از آنست که دو کهکشان بتوانند با هم یکی شده و کهکشانی یگانه بسازند. ولی از آنجایی که فاصله‌ی اندکِ میان آنها تنها حدود ۲۰ هزار سال نوریست، در اثر نیروهای گرانشی که به هنگام گذشتن بر هم وارد می‌کنند، پیکره‌ی یکدیگر را به هم خواهند ریخت و در نتیجه ساختارشان بسیار دگرگون خواهد شد.

این گونه برهم‌کنش‌های کهکشانی برای تلسکوپ هابل پدیده‌های آشنایی بوده و دیرزمانیست که زمینه‌ی پژوهش‌های اخترشناسان بوده‌اند. برهم‌کنش میان کهکشان‌ها به شیوه‌های فریبنده‌ی بسیار گوناگونی انجام می‌شود: همنوع‌خواری کهکشانی، خرابکاری، یا حتی برخورد سر به سر. کهکشان راه شیری خودمان هم تا ۴.۵ میلیارد سال دیگر قربانی برخورد با کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) شده و با آن یکی خواهد شد. ولی سرنوشت کهکشانمان نباید مایه‌ی نگرانی ما باشد زیرا با آن که هر کهکشان از میلیاردها ستاره تشکیل شده، ولی فاصله‌ی تک‌ستارگان آنها به اندازه‌ایست که به ندرت برخوردی میانشان رخ می‌دهد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - galaxy - IRAS 06076-2139 - constellation Lepus - The Hare - Wide Field Camera 3 - WFC3 - Advanced Camera for Sur - veys - ACS) instruments observed the galaxy from a distance of 500 million light-years - galactic interaction - galactic cannibalism - Milky Way - Andromeda Galaxy - star

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه