رازگونه‌ترین ستاره‌ کهکشان دوباره رفتار شگفت‌انگیزش را تکرار کرد

* رازگونه‌ترین ستاره‌ی کهکشان دوباره دارد رفتار شگفت‌انگیزش را تکرار می‌کند.

در روز ۱۹ می ۲۰۱۷، "ستاره‌ی تبی" (Tabby’s star) رو به کم‌نور شدن گذاشت و بر شمار اُفت‌های اسرارآمیز نورش افزود. اخترشناسان در تلاشند تا با هر چند تلسکوپ که می‌توانند این ستاره که با فاصله‌ی ۱۳۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی ماکیان جای دارد را رصد کنند تا گره از راز سیگنال‌های آن بگشایند.
برداشت هنری از انبوه دنباله‌دارها و سیارک‌ها پیرامون ستاره‌ی کی‌آی‌سی ۸۴۶۲۸۵۲. این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در سال ۲۰۱۵، گروهی از اخترشناسان به رهبری تَبثا بویاجیان از دانشگاه ییل، بیننده‌ی کاهشی ناگهانی و تکرارشونده در نور ستاره‌ی کی‌آی‌سی ۸۴۶۲۸۵۲ بودند. این ستاره تا ۲۲ درصد کم‌نور شد و سپس به درخشش معمولش برگشت.

سپس در سال ۲۰۱۶، دانشمندان در بازبینی صفحه‌های عکاسی قدیمی پی بردند که کی‌آی‌سی ۸۴۶۲۸۵۲ میان سال‌های ۱۸۹۰ و ۱۹۸۹ نیز تا ۱۴ درصد کم‌نور شده بوده. این ستاره که از روی نام بویاجیان، ستاره‌ی تبی نام گرفته، اکنون پس از چهار سالی که از زمان رصدش به کمک رصدخانه‌ی فضایی کپلر می‌گذرد، دوباره دارد دستخوش افت نور می‌شود و بر پایه‌ی خبر ۱۹ می، نورش تا ۳ درصد کاسته شده.

اخترشناسان توضیح‌های احتمالی بسیار گوناگونی را برای رفتار شگفت‌انگیز این ستاره پیشنهاد داده‌اند. برخی آن را به دلیل دینامیک درونی آن می‌دانند، برخی می‌گویند شاید با انبوهی از سیارک‌ها و آوارها در بر گرفته شده، و برخی دیگر نیز دلیل آن را سیاره‌ای می‌دانند که در زمانی در گذشته بلعیده بوده. پرآوازه‌ترین توضیح از سوی برخی از اخترشناسان ارایه شده که می‌گویند این افت‌های نور زیر سر ابَرسازه‌هایی بیگانه است که به گرد ستاره در چرخشند.

به دلیل راز و رمز بسیارِ ستاره‌ی تبی، واکنش‌ها به این اُفت نور تازه هم سریع و مشتاقانه بوده، به اندازه‌ای که شماری از تلسکوپ‌ها برای رصد آن در چند روز آینده آماده شده‌اند. اگر خوش‌شانس باشیم، این مشاهدات تازه می‌تواند گره از راز این ستاره و چیزی که نور آن را می‌کاهد (که شاید ربطی به بیگانه‌ها نداشته باشد) بگشایند.

درباره‌ی این ستاره خوانده بودید:

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
star - Tabby’s star - constellation Cygnus - Yale - Tabetha Boyajian - KIC 8462852 - photographic plate - Kepler space observatory - asteroid - planet - megastructure - aliens

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه