صفحه نازک یک کهکشان

آیا کهکشان ما هم به این نازکی است؟ به باور ما، بله.
در این تصویر، کهکشان مارپیچی باشکوه ان‌جی‌سی ۴۵۶۵ را می‌بینیم که از چشم‌انداز زمین، از لبه دیده می‌شود، یعنی برای ما یک کهکشان لبه‌نما است.
ان‌جی‌سی ۴۵۶۵ درخشان که به نام کهکشان سوزن هم شناخته می‌شود، یکی از هدف‌های‌ تورهای رصدی تلسکوپی در نیمکره‌ی شمالیست و در صورت فلکی کم نور ولی آراسته‌ی گیسو (گیسوی برنیکه) جای دارد.
این تصویر واضح رنگی، کوژی یا همان توده‌ی مرکزی هسته‌ی کهکشان را نمایان کرده که با رگه‌های غبار تیره‌ در صفحه‌ی نازک کهکشان به دو نیم شده. 
دسته‌ای از کهکشان‌های پس‌زمینه هم در این میدان دید زیبا به چشم می‌خورند از جمله کهکشان ان‌جی‌سی ۴۵۶۲ که در همسایگی کهکشان سوزن جای دارد و بالا سمت چپ دیده می‌شود.
فاصله‌ی خود ان‌جی‌سی ۴۵۶۵ از زمین حدود ۴۰ میلیون سال نوریست و چیزی حدود ۱۰۰ هزار سال نوری هم پهنا دارد. این کهکشان را به سادگی می‌توان با یک تلسکوپ کوچک نیز تماشا کرد. از دیدگاه آسماندوستان، ان‌جی‌سی ۴۵۶۵ یکی از شاهکارهای برجسته‌ی کیهانیست که شارل مسیه آن را فراموش کرده.

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
spiral galaxy - NGC 4565 - Needle Galaxy - constellation Coma Berenices - central core - dust lane - galactic plane - NGC 4562 - Messier

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه