ساحل یک دریاچه باستانی روی سیاره سرخ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
روزگاری اینجا یک ساحل بوده- در دوران باستان سیاره‌ی بهرام (مریخ).
این سراسرنمای ۳۶۰ درجه توسط خودروی روباتیک کنجکاوی ناسا که چند سالیست سرگرم کاوش این سیاره است گرفته شده. شواهد یافته شده در این ناحیه که به نام همتای زمینی‌اش، ساحل اوگانکویت (Ogunquit) نامیده شده، نشان می‌دهند که در گذشته‌ی بسیار دور، زمان‌هایی را زیر آب یک دریاچه‌ی باستانی بوده و زمان‌هایی هم بر لبه‌ی آن.
ستیغ روشنی که در مرکز پس‌زمینه به چشم می‌خورد کوه شارپ است، ساختار مرکزی دهانه‌ی گیل که خودروی کنجکاوی در آن به سر می‌برد. کنجکاوی مدتیست که به پایه‌های این کوه رسیده و دارد به آرامی از آن بالا می‌رود.
بخش‌هایی از ماسه‌های تیره‌ای که درپیش‌زمینه دیده می‌شوند برای بررسی توسط کنجکاوی نمونه‌برداری شده. سنگ بستر روشنی که جلوی تصویر می‌بینیم از ته‌نشست‌هایی (رسوب‌هایی) درست شده که به احتمال بسیار، در بسترِ اکنون خشکِ دریاچه انباشته شده بودند.
این سراسرنما (پانوراما) از پیوند بیش از ۱۰۰ عکسی درست شده که خودروی کنجکاوی در اواخر ماه مارس گرفته بوده. کنجکاوی بخشی از بدنه‌ی خودش را نیز به عنوان امضای تصویر در پایین، سمت چپ جا داده.
خودروی کنجکاوی اکنون دارد سر راهش برای رسیدن به پشته‌ی ورا روبین و بررسی آن، با دقت از روی مگا-موج‌نقش‌های ماسه ای تیره‌رنگ می‌گذرد.
نگارش برهم‌کنشی (تعاملی) از این عکس را اینجا ببینید.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
beach - Mars - panorama - Curiosity rover - red planet - Ogunquit Beach - lake - Mount Sharp - Gale Crater - bedrock - sediment - lakebed - megaripple - Vera Rubin Ridge

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه