سایه کیوان دارد کوتاه می‌شود

سایه‌ای که از سیاره‌ی کیوان (زحل) بر روی حلقه‌هایش می‌افتد، با نزدیک شدن نیمکره‌ی شمالی آن کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود که دلیلش کج بودن همیشگی سیاره در مدارش به گرد خورشید است. این کوتاه شدن تا انقلاب تابستانی کیوان در ماه می ۲۰۱۷ ادامه خواهد یافت. در آن زمان، سایه‌ی سیاره تنها تا لبه‌ی درونی حلقه‌ی A می‌‌رسد و میانه و لبه‌ی بیرونی آن را به طور کامل بی‌سایه می‌گذارد.

از آغاز ماموریت فضاپیمای کاسینی تا برابران فصلی (اعتدال) در اوت ۲۰۰۹، سایه‌ی کیوان پیوسته بلند و بلندتر می‌شد. از آن هنگام به بعد، کوتاه شدن سایه آغاز شد. این دگرگونی‌ها را می‌توان با همسنجی (مقایسه‌ی) سایه‌ی سیاره در این تصویر با سه عکس دیگر دریافت: عکسی که کاسینی به هنگام نزدیک شدن به سیاره در سال ۲۰۰۴ گرفته بود، عکسی که در برابران ۲۰۰۹ گرفته بود، و عکس دو سال پیش، سال ۲۰۱۵.

دیدگاه این تصویر رو به سمت آفتاب‌گرفته‌ی حلقه‌ها و حدود ۱۰ درجه بالای صفحه‌ی آنهاست. عکس در طیف دیدنی (مریی) توسط دوربین زاویه-باز فضاپیمای کاسینی در ۳ فوریه‌ی ۲۰۱۷ گرفته شده.

در زمان گرفتن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از کیوان حدود ۱.۲ میلیون کیلومتر بود. هر پیکسل تصویر در اندازه‌ی اصلی هم ارز ۷۳ کیلومتر است.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Saturn - shadow - rings - planet - sun - solstice - A ring - equinox - ring plane - visible light - Cassini spacecraft - wide-angle camera

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه