دریایی از کهکشان

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بزرگ‌تر (۳.۷ مگابایت)
عکسی که تلسکوپ فضایی هابل به مناسبت ۲۷ سالگی‌‌اش گرفته بود را یادتان می‌آید؟ اینجا دیدید: "دو همدم پرزرق و برق، هدیه بیست و هفتمین سالگرد تولد هابل".

در زمان گرفتن آن عکس، یکی دیگر از دستگاه‌های هابل همزمان تکه‌ی دیگری از آسمان در همان نزدیکی را نگاه می‌کرد. این گونه رصدها که به نام رصد "میدان‌ همراستا" (parallel field) شناخته می‌شوند، کارایی و بهره‌وری تلسکوپ در انجام مشاهداتش را بالا می‌برند.

در این میدان همراستا منطقه‌ای از آسمان انباشته از کهکشان‌های مارپیچی مانند راه شیری خودمان را می‌بینیم. بیشتر آنها با نمایی متفاوت با مارپیچی دیده می‌شوند زیرا صفحه‌ی آنها زاویه‌های گوناگونی نسبت به خط دید ما دارد و ما آنها را از لبه یا از روبرو یا با زاویه‌هایی میان آنها می‌بینیم. اگر از روبرو ببینیم، کهکشان را "رونما" می‌خوانیم و اگر از لبه ببینیم، لبه‌نما خوانده می‌شود.

شماری از آنها اکنون در فرآیند برهم‌کنش با یکدیگر به سر می‌برند و برخی هم دیگر دارند با هم ادغام می‌شوند. اجرامی که با تیزی‌های پراش در تصویر دیده می‌شوند همگی ستارگان درون کهکشان خودمانند.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Hubble - galaxy - NGC 4302 - NGC 4298 - parallel field - spiral galaxy - Milky Way - Earth - edge-on - face-on - merger - diffraction spikes - star

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه