کمربندی از پروانه در حلقه‌های کیوان

این تصویر واضح‌ترین نماییست که تاکنون از ساختارهایی به نام "پروانه" یا "ملخ" (propeller) در بخش میانی حلقه‌ی ‌A کیوان دیده شده. [پروانه‌ها: آشفتگی‌هایی که ماهک‌های سیاره در حلقه ها پدید می‌آورند-م]

پروانه‌ها ساختارهای کوچک و روشنی هستند که نمایی مانند دو خط تیره‌ی کنار هم دارند و اینجا در هر دو سوی الگوی موجی که به طور قطری از پایین تا بالای تصویر گذشته دیده می‌شوند.

پروانه‌های این منطقه از حلقه‌های کیوان نخستین بار در سال ۲۰۰۴ و در چند عکسی که کاسینی پس از رسیدن به کیوان (زحل) از فاصله‌ی بسیار نزدیک به حلقه‌ها گرفته بود یافته شدند [اینجا، اینجا یا اینجا]. آن عکس‌ها وضوح کمی داشتند و به سختی می‌شد چیزی از آنها برداشت کرد، و سرنخ‌های اندکی از ارتباط میان این پروانه‌های کوچک با پروانه‌های بزرگ‌تری که کاسینی در ادامه‌ی ماموریتش یافت هم در دست بود [اینجا، اینجا یا اینجا].

این تصویر برای نخستین بار انبوهی از پروانه‌ها با اندازه‌های بسیار گوناگون را نشان می‌دهد که شناخت پروانه‌های کوچک سال ۲۰۰۴ را برایمان آسان‌تر می‌کنند. دانشمندان از این اطلاعات در سنجش "پراکندگی اندازه‌ی ذرات" برای ماه‌های پروانه‌ای، که سرنخ مهمی برای پی بردن به ریشه‌های آنهاست بهره خواهند جست.

این منطقه در این عکس هم دیده شده بود.

فضاپیمای کاسینی این عکس را در ۱۹ آوریل ۲۰۱۷ با دوربین زاویه-باریک خود گرفت. در زمان گرفته شدن عکس، زاویه‌ی خورشید-حلقه‌ها- فضاپیما (زاویه‌ی گام) برابر با ۱۰۸ درجه، و فاصله از مرکز سیاره‌ی کیوان هم ۱۲۹۰۰۰ کیلومتر بود. هر پیکسل تصویر در اندازه‌ی اصلی هم‌ارز ۳۸۵ متر است

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - Cassini spacecraft - propeller - Saturn - A ring - propeller moon - narrow-angle camera - sun - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه