نقشه‌‌ای از هزاران چشمه‌ پرتو X در آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۳.۹ مگابایت)
این اثر هنری رنگارنگ و به ظاهر انتزاعی در حقیقت نقشه‌ای از کهکشان خودمانست، و همه‌ی اجرام کیهانی که از اوت ۲۰۰۱ تا دسامبر ۲۰۱۴ در بازه‌های میان پیمایش‌های اصلی توسط ماهواره‌ی اروپایی ایکس‌ام ام-نیوتن رصد شده بودند را یکجا نشان می‌دهد.

ایکس‌ام‌ام-نیوتن که از ۱۹۹۹ تاکنون در مدار زمین به سر می برد، پدیده‌های پرانرژی درون کیهان، مانند سیاهچاله‌ها، ستارگان نوترونی، تپ‌اخترها، و بادهای ستاره‌ای را بررسی می‌کند. ولی این تلسکوپ فضایی حتی هنگامی که رویش را از هدفی ویژه به سوی هدف ویژه‌ی دیگری می‌چرخاند، باز هم در این میان داده‌های علمی گردآوری می‌کند.

این نقشه ۳۰ هزار چشمه‌ای را نشان می‌دهد که این تلسکوپ به هنگام ۲۱۱۴ تا از همین جابجایی‌ها دیده. از آنجایی که این مسیرها از روی هم می‌گذرند، برخی از چشمه‌ها تا ۱۵ بار دیده شده‌اند، و ۴۹۲۴ چشمه هم دو بار یا بیشتر. نقشه پس از تصحیح این همپوشانی‌ها، ۸۴ درصد آسمان را پوشانده است.

رنگ‌آمیزی نقشه به این گونه انجام شده که چشمه‌های کم‌انرژی‌تر به رنگ سرخ و چشمه‌های پرانرژی‌تر به رنگ آبی نشان داده شوند. افزون بر آن، هر چه چشمه ای درخشان‌تر باشد، در نقشه بزرگ‌تر نمایش داده شده.

بر پایه‌ی مختصات کهکشانی، مرکز نقشه مرکز کهکشان راه شیری است. از چشمه‌های پرانرژی مرکزی کهکشان می‌توان به سیاهچاله‌ی پرآوازه‌ی ماکیان ایکس-۱، و سامانه‌ی دوتایی بادبان ایکس-۱ اشاره کرد. بادبان ایکس-۱ از یک ستاره‌ی نوترونی تشکیل شده که مواد را از همدم ابرغولش می‌دزدد.

چندین سامانه‌ی دوتایی ستاره-سیاهچاله هم در نقشه دیده می‌شوند، از جمله اجرامی که به نام‌های "جی‌آراس ۱۰۵+۱۹۱۵"، "۴یو ۴۷-۱۶۳۰" و "وی۴۶۴۱-کمان" شناخته شده‌اند.

دو دسته از چشمه‌ها، یکی بالا-سمت چپ و دیگری پایین-سمت راست، نمایانگر قطب‌های برجگاه (دایره‌البروج) هستند. اجرام بالا و زیر صفحه‌ی کهکشان به طور عمده کهکشان‌های دیگر هستند که ابرسیاهچاله‌هایشان در طیف پرتو ایکس می‌درخشد.

آگاهی‌های فنی درباره‌ی فهرست این چشمه‌ها در این پیوند در دسترس است.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
abstract artwork - XMM-Newton - Earth - black hole - neutron star - pulsar - stellar winds - galactic coordinate - Milky Way - Cygnus X-1 - Vela X-1 - binary system - supergiant - star - GRS 1915+105 - 4U 1630-47 - V 4641 Sgr - ecliptic pole - Galaxy - X-ray

منبع: esa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه