آتشفشانی که رنگ دریا را سبز کرده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
از دسامبر ۲۰۱۶ که آتشفشان بوگوسلاف در آلاسکا با یک رشته انفجار بیدار شد تاکنون دانشمندان آن را از دور با داده‌های ماهواره‌ای و لرزه‌شناسی زیر نظر داشته‌اند. اگرچه این آتشفشان در نقطه‌ای دورافتاده از آلاسکا است - جایی در میانه‌ی زنجیره‌ی جزیره‌های الیوشین- ولی باز هم می‌تواند برای هواپیماها خطرساز باشد.

پویانمایی از فوران آتشفشان بوگوسلاف در ۲۸ می.
اندازه‌ی بزرگ‌تر
در روز ۲۸ می ۲۰۱۷، کد رنگی هوانوردی سرخ شد، که به گفته‌ی رصدخانه‌ی آتشفشان آلاسکا (AVO) به معنای یک "فوران آتشفشانی بزرگ در آینده‌ی نزدیک، در جریان، یا احتمالی، با فعالیت خطرناک هم روی زمین و هم در هوا" بود. خاکسترهای این فوران تا فرازای دستکم ۱۰.۷ کیلومتر و چه بسا بیشتر بالا رفتند. در اینجا می‌توانید یک پویانمایی از این فوران را ببینید که از پیوند عکس‌های پرتوسنج طیفی تصویربردار چند-زاویه‌ای (MISR) در ماهواره‌ی ترای ناسا درست شده.

سپس در همان روز، کد رنگی کاهش یافت و به نارنجی رسید، و با اینکه در روزهای ۱ و ۵ ژوئن دو رویداد انفجاری دیگر هم در آن رخ داد، همچنان روی نارنجی مانده. هر دوی این رویدادها بسیار کوتاه‌مدت‌تر بودند و توده‌ی خاکسترشان به اندازه‌ی رویداد ۲۸ می بالا نرفت.

تصویرگر عملیاتی زمین (OLI) در ماهواره‌ی لندست ۸ این تصویر رنگ طبیعی را در ساعت ۲۲ به وقت جهانی روز ۵ ژوئن ۲۰۱۷ از آتشفشان بوگوسلاف گرفت. در آن هنگام، یک ستون کوچک بخار داشت از آتشفشان بالا می‌آمد. یک توده‌ی ته‌نشستی هم به سمت شمال باختر در دریا کشیده شد که رنگ سبز-آبی خیره‌کننده‌ای به دریای برینگ داد.

رصدخانه‌ی آتشفشان آلاسکا تصویر دیگری را نیز منتشر کرد که داده‌های گرمایی فروسرخ را هم در بر داشت. داده‌های گرمایی افزون بر بخارهایی که وارد دریا و هوا شدند، آب‌های گرمی را هم درست در شمال جزیره نشان می‌دهند، به همراه دریچه‌های داغی که بخار از آنها برمی‌خیزد.
در اثر نفوذ ته‌نشست‌ها به آب، دریای برینگ به رنگ سبز-آبی زیبایی در آمده
تصویر فروسرخ از فوران آتشفشان بوگوسلاف
--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Bogoslof Volcano - Alaskan - volcano - Aleutian Island - aviation color code - Alaska Volcano Observatory - AVO - Multi-angle Imaging SpectroRadiometer - MISR - NASA - Terra satellite - Operational Land Imager - OLI - Bering Sea - infrared - vent

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه