همنشینی انقلابی در بوداپست

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
پیش از سر زدن آفتابِ ۲۱ ژوئن -روز انقلاب تابستانی- ناهید تابناک و هلال پیرِ ماه نمایش زیبایی از همیستانی (مقارنه) در کنار هم اجرا کردند که در این چشم‌انداز سحرگاهی در آسمان بوداپست مجارستان دیده می‌شود.
در پیش‌زمینه‌، رود دانوب را از "بودا" در ساحل باختری تا "پست" در ساحل خاوری می‌بینیم که گنبد ساختمان پارلمان مجارستان نیز در آن نمایان است.
ابرهای کم‌ارتفاع بر پس‌زمینه‌ی آسمان نیم‌روشن سپیده‌دم به حالت ضدنور و تیره در آمده‌اند. ولی بالاتر از افق، خورشید با پرتوی خود یک جلوه‌ی آسمانی دیگر را نیز در آن بامداد انقلابی پدید آورده -جلوه‌ی فصلی ابرهای شب‌تاب.
ابرهای شب‌تاب در عرض‌های بالا، به هنگام طلوع و غروب‌های تابستانی پدیدار می‌شوند و فرآیند شکل‌گیری آنها بدین‌گونه است: بخار آبی که به لایه‌ی سرد میانکره‌ی جو رانده شده، به گِرد ذرات ریزِ غباری که از دود شهاب‌ها (پسمانده‌های شهاب‌های فروپاشیده) یا خاکستر آتشفشان‌ها در آنجا به جا مانده چگالیده می‌شود و این ابرها را می‌سازد. [در این زمینه بیشتر بخوانید: * راز «ابرهای شب تاب» گشوده شد]
این ابرهای یخی از فرازای ۸۰ کیلومتری سطح زمین، جایی که بنا به تعریف "لبه‌ی فضا" خوانده می‌شود، در عمل نور خورشید را که خودش زیر افق است باز می‌تابانند.

-------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
conjunction - solstice - Sun - Venus - crescent - Moon - Budapest - Hungary - Danube - Buda - Pest - Hungarian Parliament - noctilucent cloud - latitude - water vapor - meteoric dust - volcanic ash - edge of space

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه