خرابکاری یک ماه کوچک در حلقه‌های کیوان


فضاپیمای کاسینی ناسا پیش از ورود به مدارهای "پایان بزرگ"، عکس‌های بی‌سابقه‌ای از لبه‌های بیرونی سامانه‌ی حلقه‌های اصلی سیاره‌ی کیوان (زحل) گرفت. برای نمونه، این عکس نمای نزدیک که از شکاف کیلر، نزدیک لبه‌ی بیرونی حلقه‌های اصلی گرفته شده، جزییات بسیار خوبی را ثبت کرده که چگونگی تاثیر دافنیس، ماه کیوان بر لبه‌های این شکاف را نشان می‌دهد.

این تصویر بخشی از یک تصویر موزاییکی است که خود دافنیس را هم در بر داشت و اینجا دیده بودید: * موج‌ساز کوچک

دافنیس با نیروی گرانشی که وارد می‌کند، موج‌هایی در لبه‌های شکاف پدید می‌آورد. برخی از توده‌های درشت‌تر حلقه‌ها را می‌توان در این لبه‌ی آشفته دید که همانند چیزیست که کاسینی در زمان رسیدن به کیوان در سال ۲۰۰۴ در لبه‌های شکاف اِنکه دیده بود.

دیدگاه این تصویر رو به سمت روشن حلقه‌ها و حدود ۳ درجه بالای صفحه‌ی آنهاست. در زمان گرفته شدن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از دافنیس حدود ۳۰ هزار کیلومتر و زاویه‌ی خورشید-دافنیس-فضاپیما (زاویه‌ی گام) هم برابر با ۶۹ درجه بود. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۱۷۷ متر است. عکس در نور دیدنی (مریی) و با دوربین زاویه‌باریک کاسینی در روز ۱۶ ژانویه‌ی ۲۰۱۷ گرفته شده.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Cassini spacecraft - Grand Finale - Keeler Gap - Saturn - main rings - moon - Daphnis - Encke Gap - ring plane - Sun - phase angle - visible light - narrow-angle camera

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه