ام۲۷: نه یک سیاره و نه یک دنباله‌دار

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
زمانی که شارل مسیه، اخترشناس فرانسوی سده‌ی هجده، در آسمان به دنبال شکار دنباله‌دارها بود، با پشتکار زیاد فهرستی از اجرامی تهیه کرد که قطعا یک "دنباله‌دار" نبودند. در این تصویر، عضو شماره‌‌ی ۲۷ فهرست پرآوازه‌ی اجرام غیر دنباله‌دارش را می‌بینیم.
در واقع اخترشناسان سده‌ی ۲۱ این جرم را یک سحابی سیاره‌نما (سیاره‌ای) تعریف کرده‌اند، ولی یک سیاره هم نیست هرچند که در تلسکوپ‌های کوچک به شکل جرمی گِرد و سیاره-مانند دیده می‌شود.
مسیه ۲۷ (ام۲۷) نمونه‌ای بسیار خوب از یک سحابی گسیلشی گازی است که در اثر پایان یافتن سوخت هسته‌ای در هسته‌ی یک ستاره‌ی خورشیدسان پدید آمده. این سحابی دستاورد پف کردن و پخش شدن لایه‌های بیرونی ستاره در فضا است. درخشش آن در نور "دیدنی" (مریی) به دلیل برانگیخته شدن اتم‌هایش در اثر تابش شدید ولی "نادیدنی" فرابنفشی است که از ستاره‌ی رو به مرگ می‌تابد.
ام۲۷ که آن را با نام سحابی دمبل نیز می‌شناسند، توده‌ای گاز میان ستاره‌ای با تقارنی زیبا و به پهنای ۲.۵ سال نوری است که در فاصله‌ی حدود ۱۲۰۰ سال نوری از ما و در صورت فلکی روباهک جای دارد.
این تصویر رنگی و باشکوه از همگذاری داده‌های پهن باند و باریک باندی ساخته شده که توسط تلسکوپ ۸.۲ متری سوبارو گردآوری شده‌اند.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
M27 - Comet - Charles Messier - Dumbbell Nebula - emission nebula - planetary nebula - Vulpecula - ultraviolet - Subaru telescope

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه