میماس کوچک در کنار مادر غول‌پیکرش

در این عکسِ فضاپیمای کاسینی ناسا، قطب شمال سیاره‌ی کیوان (زحل) را می‌بینیم که آراسته به شش‌گوش فریبنده با گردابی مرکزیست که آن را مانند یک هدفِ نشانه‌گیری ساخته است.

میماس، ماه کیوان هم به شکل نقطه‌ای در بالا، سمت راست دیده می‌شود. پهنای میماس ۳۹۶ کیلومتر است و از نظر بزرگی، یک ماه با اندازه‌ی میانگین دانسته می‌شود. اگرچه این ماه به اندازه‌ای کافی بزرگ بوده که بتواند با گرانش خود پیکره‌ای کروی پیدا کند، ولی در جمع ماه‌های بزرگ سامانه‌ی خورشیدی -مانند تیتان- جایی ندارد. گرچه حتی تیتان هم با همه‌ی بزرگی، در برابر مادر غول‌پیکرش بسیار خُرد به نظر می‌آید.

دیدگاه این تصویر رو به سمت آفتاب‌گرفته‌ی حلقه‌های کیوان و حدود ۲۷ درجه بالای صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور سبز و با دوربین زاویه-باز فضاپیمای کاسینی در تاریخ ۲۷ مارس ۲۰۱۷ گرفته شده.

در زمان گرفتن عکس، فاصله‌ی کاسینی از کیوان حدود ۹۹۳۰۰۰ کیلومتر بود. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۵۹ کیلومتر است. پردازشگران تصویر، روشنی میماس را ۳ برابر بیشتر کرده‌اند تا دیدنش آسان‌تر شود.

-------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Saturn - NASA - Cassini spacecraft - planet - north pole - hexagon - bullseye - vortex - moon - Mimas - solar system - Titan - gas giant - rings - ring plane - wide-angle camera -

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه