کلاهی کوچک بر سر اسب بزرگ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
اگر تلسکوپتان را رو به صورت فلکی بلندپرواز اسب بالدار (یا اسب بزرگ) تنظیم کنید، می‌توانید این پهنه‌ی پر از ستارگان کهکشان راه شیری و بی‌شمار کهکشان‌ دوردست پس‌زمینه را ببینید.
در مرکز این میدان دید عالی و زیبا که یک قرص کامل ماه می‌تواند تقریبا سرتاسرش را بپوشاند، کهکشان ان‌جی‌سی ۷۸۱۴ را می‌بینیم که گاهی به نام "کلاه مکزیکی کوچک" (سُمبرِروی کوچک) هم خوانده می‌شود. دلیل این نامگذاری، همانندی آن با کهکشان بزرگ‌تر و پرآوازه‌ترِ ام۱۰۴ یا همان کهکشان کلاه مکزیکی است [تصویر پایین].
هم کلاه مکزیکی و هم کلاه مکزیکی کوچک کهکشان‌هایی مارپیچی هستند که از چشم انداز زمین، از لبه دیده می‌شوند، و هر دو نیز کوژی مرکزی گسترده‌ای دارند که قرص باریک‌تری از گرد و غبارِ کدر جلوی نورش را گرفته و همچون خطی تیره، آن را به دو نیم کرده است.
ان‌جی‌سی ۷۸۱۴ حدود ۴۰ میلیون سال نوری از زمین دور است و پهنایش هم چیزی نزدیک به ۶۰ هزار سال نوری برآورد شده. در واقع اندازه‌ی فیزیکی کلاه مکزیکی کوچک تقریبا برابر با همنام آشناترَش است، ولی تنها به این دلیل که از آن دورتر است، کم‌نورتر و کوچک‌تر دیده می‌شود.
عکس‌هایی که با نوردهی بلندمدت از ان‌جی‌سی ۷۸۱۴ گرفته شده کهکشان‌های کوتوله‌ی بسیار کم نوری که می‌توانند ماهواره‌ی ان‌جی‌سی ۷۸۱۴ باشند را هم آشکار کرده‌اند.
ام ۱۰۴، کهکشان کلاه مکزیکی. تصویر بسیار بزرگ‌تر
-------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NGC 7814 - constellation Pegasus - Milky Way - stars - full moon - Little Sombrero - M104 - Sombrero Galaxy - spiral galaxy - edge-on - central bulge - dwarf galaxy

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه