نماهایی از آنچه کاسینی در کنار کیوان می‌دید

فضاپیمای مدارگرد کاسینی چه چیزهایی در کنار کیوان می‌دید؟
در این نماهنگ زمان‌گریز، برخی از چشم‌اندازهایی که این فضاپیما در بخش پیشین ماموریتش دید را می‌بینیم.
در نخستین بخش (ثانیه‌ی ۷)، یک خط عمودی پدیدار می‌شود؛ این خط در حقیقت سامانه‌ی بسیار باریک حلقه‌های کیوان است که تقریبا از لبه دیده می‌شود.
سپس شماری از ماه‌های کیوان به سرعت از میدان دید می‌گذرند. در بخش بعدی (ثانیه‌ی ۱۱) حلقه‌ی شگفت‌انگیز و موجدار F را می‌بینیم که دو ماه چوپان به گونه‌ای پیوسته با گرانش خود آن را می‌آشوبند و موج‌هایی در آن پدید می‌آورند.
اندکی بعد، بیشتر سامانه‌ی گسترده‌ی حلقه‌های کیوان از میدان دید می‌گذرد که هر از گاهی پیکره‌ی باشکوه خود سیاره نیز در کنارشان دیده می‌شود.
الگوهای ابری تیتان در ثانیه‌ی ۳۹ و خود کیوان در ثانیه‌ی۴۱ پدیدار می‌شوند. نماهایی از گذر چندین ماه کیوان هم در ویدیو دیده می‌شود از جمله فوبه، میماس، اپیمتئوس، و یاپتوس. در بخش‌های دیگری از ویدیو به نظر می‌رسد ماه‌های کیوان در مسیرشان به گرد سیاره، از کنار هم می‌گذرند. هر از گاهی نیز یکی از این ماه‌های درخشان از درون میدان‌های پرستاره‌ی پس‌زمینه می‌گذرد.
فضاپیمای روباتیک کاسینی از زمان رسیدنش به کیوان در سال ۲۰۰۴، تاکنون انقلابی در دانش بشر از کیوان و ماه‌هایش به پا کرده. در ماه سپتامبر، کاسینی با شیرجه‌ای یکراست به درون این غول حلقه‌دار، پایانی چشمگیر برای ماموریت خود رقم خواهد زد.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Saturn - time-lapse - rings - moon - F-ring - shepherd moon - planet - Titan - Phoebe - Mimas - Epimetheus - Iapetus - star - Cassini spacecraft

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه