کیوان روشن‌تر از همیشه

دیروز ۱۶ ژوئن، سیاره‌ی کیوان (زحل) به نقطه‌ی پادیستانِ (مقابله‌ی) سال ۲۰۱۷ در آسمان زمین رسید، یعنی در نقطه‌ی مخالف خورشید -فاصله‌ی ۱۸۰ درجه‌ با آن، زمانی که سیاره از همه‌ی شب‌های سال به زمین نزدیک‌تر است و از همیشه درخشان‌تر دیده می‌شود. در شب‌های نزدیک به پادیستان، کیوان را می‌توان در سرتاسر شب در آسمان دید.
این تصویر بسیار پُروضوح در روز ۱۱ ژوئن، تنها چند روز پیش از این تاریخ، و به کمک یک تلسکوپ ۱ متری در رصدخانه‌ی "پیک دومیدی" در فرانسه گرفته شده. شمال در بالا است و توفان قطبی شمال سیاره و شش‌گوش پرراز و رمز آن، غرق در نور خورشید به خوبی دیده می‌شوند.
ولی سامانه‌ی حلقه‌های زیبای آن هم با جزییاتی خیره‌کننده نمایان شده. شکاف باریک اِنکه گرداگرد حلقه‌ی بیرونی A و تک‌حلقه‌های کوچک درون حلقه‌ی درونی و کم‌نورترِ C در تصویر آشکارند و نیمکره‌ی جنوبی سیاره را هم به خوبی می‌توان از درون شکاف گسترده‌ترِ کاسینی مشاهده کرد.
حلقه‌های کیوان در زمان نزدیک پادیستان بسیار درخشان‌تر دیده می‌شوند، پدیده‌ای که به نام "برون‌تاز پادیستان" یا اثر زیلیگر شناخته می‌شود. ذرات یخی حلقه که یکراست از نور خورشید روشن شده‌اند، هیچ سایه‌ای نیانداخته‌اند و با پس‌پراکنش شدیدِ نوری که از خورشید بر آن‌ها تابیده رو به زمین، به گونه‌ی چشمگیری بر روشنی‌شان از چشم ما افزوده شده.
گفتن ندارد که اکنون بهترین دیدگاه از کیوان را فضاپیمای کاسینی دارد که به گرد این سیاره در گردش است. کاسینی اکنون دارد مدار شماره‌ی ۹ از گام "پایان بزرگ" ماموریتش که در آن، از نزدیک سیاره می‌گذرد را می‌پیماید.
منبع عکس: اسکای اند تلسکوپ
--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Saturn - opposition - Sun - Earth - Pic du Midi - polar storm - hexagon - ring system - Encke division - A ring - ringlet - C ring - Cassini division - opposition surge - Seeliger Effect - backscatter - Cassini spacecraf - Grand Finale

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه