نورافشانی ناسا در آسمان آمریکا

لحظه‌ی پرتاب موشک تریر مالموت از پایگاه والوپ
آمریکا. تصویر بزرگ‌تر
امسال آتش‌بازی چهارم ژوییه (سالگرد استقلال آمریکا) چند روز زودتر، و با پرتاب یک موشک ژرفاسنجِ بهینه‌سازی شده‌ی "تریر مالموت" در ساعت ۴:۲۵ بامداد ۲۹ ژوئن [به وقت محلی] از مرکز پرواز والوپ ناسا در ویرجینیا آغاز شد.

این موشک در مدت ۸ دقیقه پروازش، ۱۰ مخزن به اندازه‌ی تقریبی قوطی‌های نوشابه را در فرازای بیش از ۱۶۰ کیلومتری سطح زمین، تا فاصله‌ی بیش از ۱۹ کیلومتری پیرامون خود پرتاب کرد. این مخزن‌ها باریم، استرانسیوم، و اکسید مس آزاد کردند. این مواد پس از برهمکنش، بخارهایی آبی-سبز و سرخ پدید آوردند که از نیویورک تا کارولینای شمالی دیده می‌شد. به گفته‌ی ناسا، این مواد شیمیایی "هیچ خطری برای ساکنان ساحل میانی اقیانوس اطلس در بر نداشتند".

در زمان یک ماموریت پژوهش یونکره‌ یا شفق قطبی، این ابرها (یا در واقع گازهای ردیاب) به دانشمندان اجازه می‌دهند از روی زمین، جابجایی ذرات را در لبه‌ی فضا با چشم دنبال کنند و از این راه به بینش‌های تازه‌ای از پویایی یونکره‌ی زمین دست یابند.

ساختن یک سامانه‌ی تزریق چندمخزنی به دانشمندان امکان می‌دهد تا داده‌ها را از ناحیه‌ای بسیار گسترده‌تر از هنگامی که گازها یکراست از خود مخزن اصلی موشک در فضا پخش شوند گردآوری کنند.

این موشک که در ۳۰ روز گذشته بارها پرتابش به تاخیر افتاده بود، تا فرازای حدود ۱۹۰ کیلومتری سطح زمین بالا رفت.
عکسی که با نوردهی بلند گرفته و رد ستارگان به همراه رد این ابرها را نشان می‌دهد.

فیلمی کوتاه از این رویداد را اینجا می‌بینید:
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد، می‌توانید آن را در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید
-------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - sounding rocket - Terrier-Improved Malemute - Wallops Flight Facility - Virginia - Earth - barium - strontium - cupric-oxide - New York - North Carolina - Atlantic - ionosphere - aurora

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه