زخم‌هایی که اثرشان هرگز پاک نمی‌شود

این چشم‌انداز نزدیک اپیمتئوس، یکی از پُروضوح‌ترین عکس‌هاییست که تاکنون از آن گرفته شده و سطحی پوشیده از دهانه‌‌ی برخوردی را نشان می‌دهد که یادآور زنده‌ای از خطرهای فضا است.

اپیمتئوس، ماه سیاره‌ی کیوان، با پهنای ۱۱۳ کیلومتر کوچک‌تر از آنست که بتواند با نیروی گرانش هوایی به گرد خود پدید آورد. همچنین کوچک‌تر از آنست که فعالیت زمین‌شناختی داشته باشد. بنابراین هیچ راهی برای پاک کردن زخم‌های به جا مانده از برخورد شهاب‌سنگ‌ها بر پیکر آن وجود ندارد‌، به جز این که برخورد تازه‌ای بر روی یک دهانه‌‌ی کهنه‌تر رخ دهد.

دیدگاه این تصویر رو به سمت پاد-کیوانِ اپیمتئوس است [سمتی که هیچ گاه رو به کیوان نمی‌شود]. شمال اپیمتئوس بالا است و ۳۲ درجه به سمت راست چرخیده. عکس در روز ۲۱ فوریه‌ی ۲۰۱۷، به کمک دوربین زاویه-باریک فضاپیمای کاسینی و با بهره از یک فیلتر طیفی که ویژه‌ی طول موج‌های فروسرخ-نزدیک به مرکزیت ۹۳۹ نانومتر است گرفته شده.

در زمان گرفتن عکس، فاصله‌ی کاسینی از اپیمتئوس حدود ۱۵۰۰۰ کیلومتر، و زاویه‌ی خورشید-اپیمتئوس-فضاپیما (زاویه‌ی گام) نیز ۷۱ درجه بود. هر پیکسل تصویر در اندازه‌ی اصلی هم‌ارز ۸۹ متر است.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Epimetheus - meteor - impact crater - Saturn - Cassini spacecraft - narrow-angle camera - spectral filter - wavelength - infrared - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه