قلب آتشین یک "کهکشان پنهان"

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
آی‌سی ۳۴۲ هدف دشواری برای رصد است. این کهکشان اگرچه درخشان است، ولی از چشم ما نزدیک استوای صفحه‌ی کهکشان راه شیری دیده می‌شود، جایی پر از گازهای برافروخته‌ی کیهانی، ستارگان درخشان، و غبارهای تیره و کدر.

اخترشناسان برای دیدن ساختار مارپیچی در هم و بر هم آی‌سی ۳۴۲ ناچارند به درون انبوهی از مواد درون کهکشان خودمان رخنه کنند، کاری بس دشوار و چالش برانگیز! در نتیجه دیدن و عکس گرفتن از آی‌سی ۳۴۲ به اندازه‌ای چنان سخت است که باعث شده آن را به نام فریبنده‌ی "کهکشان پنهان" بخوانند. این کهکشان مارپیچی که در استاندارد کیهانی بسیار به راه شیری نزدیک است، اگر در چنین جای پرغباری از آسمان نبود یکی از درخشان‌ترین کهکشان‌های آسمان زمین می‌شد.

آی‌سی ۳۴۲ بسیار فعال است؛ رنگ‌های این تصویر فعالیتش را نمایان کرده‌اند. این عکس توسط تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل گرفته شده و مرکزی‌ترین منطقه‌ی کهکشان آی‌سی ۳۴۲ را نشان می‌دهد. اینجا آمیزه‌ای تماشایی و زیبا از مناطق داغ و آبی ستاره‌زایی، توده‌های گازی خنک‌تر و سرخ‌تر، و رگه‌های تیره‌ی غبارهای مات را می‌بینیم که همگی با هم به گرد هسته‌ی درخشان کهکشان در چرخشند.

در سال ۲۰۰۳، اخترشناسان پی بردند که این هسته‌ یک گونه‌ی ویژه از مناطق مرکزی کهکشانی است که به عنوان "هسته‌ی HII" (اچ۲) شناخته می‌شوند- نامی که نشانگر حضور هیدروژن یونیده است- و به احتمال بسیار دارد ستارگان داغ تازه‌ای را می‌سازد.

آی‌سی ۳۴۲ با فاصله‌ی ۱۱ ملیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی زرافه دیده می‌شود.

برای دیدن نمای کامل آی‌سی ۳۴۲ می‌توانید این پست را ببینید: * همسایه‌ای پنهان در غبار

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
IC 342 - galaxy - equator - Milky Way - galactic disc - star - dust - Hidden Galaxy - spiral galaxy - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - HII nucleus - ionised - hydrogen

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه