گل آفتابگردان زیبای کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
مسیه ۶۳، کهکشانی درخشان در آسمان نیم‌کره‌ی شمالی است که حدود ۲۵ میلیون سال نوری از ما فاصله داشته و در صورت فلکی باوفای سگ‌های تازی جای دارد. این کهکشان با عنوان ان‌جی‌سی ۵۰۵۵ نیز رده‌بندی شده. [فاصله‌ی این کهکشان هنوز به طور دقیق برآورد نشده و در جاهای گوناگون میان ۲۰ تا ۴۰ میلیون سال نوری گفته شده است-م]
مسیه ۶۳ (یا ام۶۳) یک جزیره‌ی باشکوه کیهانی با پهنای نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ سال نوری است، تقریبا هم‌اندازه‌ی کهکشان راه شیری خودمان، که با نام رایج "کهکشان گل آفتابگردان" نیز شناخته می‌شود.
در این تصویر پُروضوح که از پیوند عکس‌های تلسکوپ‌های زمینی و فضایی درست شده، هسته‌ی زرد و پرنور ام۶۳ را می‌بینیم، با بازوهای مارپیچی آبی پهنی که رگه‌های تیره‌ی غبار و پولک‌های صورتی‌رنگ از مناطق ستاره‌زایی آنها را آراسته‌اند.
این تصویر ژرف همچنین یک کمان بزرگ ولی تیره را نیز نشان می‌دهد که تا درون هاله‌ی کهکشان، بالای صفحه‌ی روشنِ آن کشیده شده. اخترشناسان حرفه‌ای و آماتور با همکاری یکدیگر نشان داده‌اند که این کمان، یک جریان ستاره‌ای است که در پی از برخورد کهکشان‌های ماهواره‌ای کوچک‌تر با ام۶۳ و از هم‌گسیختگی کشندی از آنها جدا شده است؛ روندی که از ۵ میلیارد سال پیش آغاز شده.
ام۶۳ عضو برجسته‌ی یک گروه شناخته شده‌ی کهکشانی به نام ام۱۰۱ است. این کهکشان در سرتاسر طبف الکترومغناطیسیمی‌درخشد و گمان می‌رود فرآیندهای آتشین ستاره‌زایی (ستاره‌فشانی) در آن جریان داشته.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Messier 63 - spiral galaxy - constellation Canes Venatici - NGC 5055, - island universe - Milky Way Galaxy - Sunflower Galaxy - M63 - core - galaxy group - satellite galaxy - electromagnetic spectrum - star formation

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه