مانند خانه خودمان

این تصویر در دو اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر: ۵ مگابایت و ۶ مگابایت
ان‌جی‌سی ۲۵۰۰ که بیش از ۲۰۰ سال پیش توسط ستاره‌شناس بریتانیایی، ویلیام هرشل یافته شد، کهکشانی در فاصله‌ی حدود ۳۰ میلیون سال نوری زمین است و در صورت فلکی شمالی سیاه‌گوش دیده می‌شود. چنان چه در این تصویر تازه‌ی تلسکوپ فضایی هابل می‌بینیم، ان‌جی‌سی ۲۵۰۰ یک گونه‌ی ویژه از کهکشان‌های مارپیچی به نام مارپیچی میله‌ای است؛ بازوهای گشاده و کم‌پشت آن از دو سر یک هسته‌ی کشیده و درخشان بیرون زده‌اند.

کهکشان‌های مارپیچی میله‌ای در واقع پرشمارتر از آن هستند که تاکنون می‌پنداشتیم. حدود دو سوم همه‌ی کهکشان‌های مارپیچی (از جمله راه شیری خودمان) دارای چنین میله‌های درخشانی در مرکزشان هستند. این اجرام کیهانی مانند پرورشگاه‌هایی پرفروغ برای ستارگان تازه رفتار می‌کنند و مواد را به سوی هسته‌شان فرومی‌کشند. ان‌جی‌سی ۲۵۰۰ هنوز فعالانه ستارگانی تازه می‌سازد، گرچه به نظر می‌رسد این فعالیت به گونه‌ای نابرابر و نایکدست است. نیمه‌ی بالایی کهکشان -که ساختار بازوهای کهکشان در آنجا نمایان‌تر است- شمار بیشتری از مناطق ستاره‌زایی نسبت به نیمه‌ی پایینی دارد. این مناطق را به شکل لکه‌هایی درخشان می‌توانیم ببینیم.

ان‌جی‌سی ۲۵۰۰ از یک نظر دیگر نیز مانند کهکشان ماست. راه شیری به همراه کهکشان‌های زن در زنجیر (آندرومدا)، سه سو (مثلث، ام۳۳) و چند ماهواره‌ی کوچکش، عضو یک گروه به نام گروه محلی با بیش از ۵۰ کهکشان است که نیروی گرانش آنها را آزادانه در کنار هم نگه داشته است. ان‌جی‌سی ۲۵۰۰ هم با همسایگان خود، از جمله ان‌جی‌سی ۲۵۴۱، ان‌جی‌سی ۲۵۵۲، ان‌جی‌سی ۲۵۳۷، و کهکشان درخشان ان‌جی‌سی ۲۴۸۱ که نمایی مانند کهکشان زن در زنجیر دارد، گروهی همسان با گروه ما را ساخته‌اند که به نام گروه ان‌جی‌سی ۲۸۴۱ شناخته می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
British - William Herschel - NGC 2500 - constellation of Lynx - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - spiral galaxy - barred spiral - core - Milky Way - bar - star - core - spiral arm -Andromeda - Triangulum - Local Group - NGC 2541 - NGC 2552 - NGC 2537 - NGC 2481 - NGC 2841 group

منبع: spacetelescope

7 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

درود بر شما استاد و سرور گرامی
چند روزی میشه که پستی نگذاشتید
امیدوارم مشکل خاصی نباشه یا اگر هم هست مرتفع بشه
دوست دار همیشگی شما، رمضانی

یک ستاره در هفت آسمان

درود جناب رمضانی. سپاسگزارم که نگران حتام بودید.
متاسفانه دچار مشکل چسمی بسیار بزرگی شدم. برام دعا کنید که بتونم به نوشن ادامه بدم. در تمام ابن چند روز بستری بودم

محمد بزاز

امیدوارم هرچه زود حال شما خوب بشه و لباس عافیت رو به تن کنید
دعا گوی شما هستیم در همه حال

ناشناس

فیسبوکم مشکل پیدا کرده
بنابراین مجبورم ی چند روزی بیام و مثل قدیما
اینجا نظر بدم

محمد بزاز

اون متن بدون نام مال منه

Davood Ramezani

خیلی ناراحت شدم
امیدوارم هر چه زودتر خوب بشید
شما جزء بهترین های زندگی من هستید
لطفا زود خوب بشید و سرحال تر از قبل برگردید

یک ستاره در هفت آسمان

امیدوارم به دعاهای شما دوستان گرامی

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه