فیلمی از دیدار با آتشبازی کیهانی

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک و یا کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید
اگر می‌توانستید یکراست به درون خوشه‌ای از ستارگان نوزاد و جنین‌های ستاره‌ای بروید چه می‌دیدید؟
در این فیلمِ زمان‌گریزِ یک دقیقه‌ای، از درون منطقه‌ی پیرامون خوشه‌ی ستاره‌ایِ وسترلوند ۲ می‌گذریم. این ویدیو از پردازش دیجیتالی سه‌بُعدی عکس‌هایی که تلسکوپ فضایی هابل در طیف‌های فروسرخ و دیدنی (مریی) گرفته درست شده است.
وسترلواند ۲ حدود ۱۰ سال نوری گستردگی دارد و با فاصله‌ی نزدیک به ۲۰ هزار سال نوری، در صورت فلکی شاه‌تخته (کارینا) دیده می‌شود.
در آغاز ویدیو، سحابی بزرگ‌ترِ "گام ۲۹" چارچوب را می‌پوشاند و خوشه‌ی جوان وسترلوند ۲ با ستارگانش نیز در مرکز زمینه می‌درخشد.
با نزدیک‌تر شدن به خوشه، ستارگان به سرعت از کنار ما می‌گذرند. سپس مسیر فضاپیمای خیالی کمی تغییر می‌کند و از فراز ستون‌های بلندی از گاز و غبار میان‌ستاره‌ای به بلندی چند سال نوری می‌گذرد.
ستارگان بزرگ و جوان با بادها و پرتوهای نیرومندشان دارند این ابرها را پراکنده و نابود می‌کنند و تنها چگال‌ترین توده‌های غبار نزدیکشان از آنها در امان می‌ماند. سایه‌هایی از این ستون‌ها به پشت سرشان افتاده که اگر مسیرشان را ادامه‌دهیم، بیشترشان به ستارگان خوشه می‌رسد- یعنی ستارگان خوشه چنین سایه‌هایی را پدید آورده‌اند.
در پایان ویدیو، به سمت بالای این خوشه‌ی باز می‌روید و با صدها ستاره از بزرگ‌ترین ستارگانی که تاکنون شناخته شده دیدار می‌کنید.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
time-lapse - 3D - star cluster - Westerlund 2 - Hubble Space Telescope - visible - infrared - constellation of the Ship's Keel - Carina - Gum 29 - nebula - wind - dust - star

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه