خورشیدگرفتگی‌های آمریکایی!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این نمای تلسکوپی که از آسمان‌ سرد و صاف ریورتون، در منیتوبای کانادا، و به هنگام خورشیدگرفتگی کلی ۲۶ فوریه‌ی ۱۹۷۹ گرفته شده، تاج خورشید را می‌بینیم که قرصِ ضدنورشده‌ی ماه نو را در میان گرفته. این رویدادِ ۳۸ سال پیش، آخرین خورشیدگرفتگی کاملی بود که در خاک اصلی آمریکا دیده شد.
مسیر باریک این گرفتگی کلی از خاک ایالت‌های شمال باختری واشنگتن، اورگان، آیداهو، مونتانا و داکوتای شمالی گذشت و سپس وارد استان‌های ساسکاچوان، منیتوبا، اونتاریو و کبک کانادا شد.
چند روز دیگر، در ۲۱ اوت ۲۰۱۷ هم خورشیدگرفتگی کامل دیگری رخ خواهد داد که باز هم خاک آمریکا را خواهد پیمود، ولی این بار از ساحل تا ساحل. پس از آن، رویداد ۱۴ اکتبر ۲۰۲۳ را خواهیم داشت که این بار یک خورشیدگرفتگی حلقه‌ای (یا حلقوی) از روی خاک سرزمین اصلی آمریکا از شمال کالیفرنیا تا فلوریدا خواهد گذشت. و به دنبال آن هم در ۸ آوریل ۲۰۲۴ بیننده‌ی یک خورشیدگرفتگی کلی دیگر در خاک اصلی آمریکا خواهیم شد که مسیرش از روی ۱۳ ایالت، از تگزاس تا مین خواهد گذشت.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Riverton - Manitoba - Canada - planet - Earth - solar corona - silhouette - New Moon - total solar eclipse - contiguous United States - totality - Washington - Oregon - Idaho - Montana - North Dakota - Saskatchewan - Manitoba - Ontario - Quebec - annular solar eclipse - continental United States - Northern California - Florida - U.S. - Texas - Maine

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه