خورشیدگرفتگی دوتایی در کمتر از ۱ ثانیه

هفته‌ی گذشته، برای کمتر از یک ثانیه، خورشید دو بار گرفت.
یک هفته پیش در چنین روزی، بسیاری از مردمان آمریکای شمالی بیننده‌ی یک خورشیدگرفتگی پاره‌ای (جزیی) استاندارد بودند. شمار کمتری که در نواری باریک از خاک آمریکا گرد آمده بودند هم تاریکی شگفت‌انگیز روزهنگام در اثر گرفتگی کامل خورشید را تجربه کردند.
ولی شمار کمی از مردم که به دوربین‌هایی به اندازه‌ی کافی سریع مجهز بودند، توانستند دو خورشیدگرفتگی همزمان را ثبت کنند: یک خورشیدگرفتگی جزیی همزمان توسط ماه و ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS).
این ایستگاه که در مدارش به گرد زمین می‌گردد، در کمتر از یک ثانیه از برابر قرص خورشید گذشت، از همین رو برای آن که تصویرش مات در نیاید، می‌بایست زمان نوردهی کمتر از یک هزارم ثانیه می‌بود.
این تصویر پیوندی، ISS را در چند نمای پی در پی به هنگام گذشتن از برابر چهره‌ی خورشید نشان می‌دهد. عکس در طیف ویژه‌ای که از هیدروژن گسیلیده می‌شود (هیدروژن-آلفا) و فام‌سپهر (کروموسفر) خورشید را نشان می‌دهد گرفته شده. فام‌سپهر لایه‌ای داغ‌تر و بالاتر از نورسپهر (شیدسپهر، فوتوسفر) است که در عکس‌های معمولی ثبت می‌شود.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sun - North America - partial solar eclipse - total solar eclipse - Moon - International Space Station - ISS - Earth - hydrogen - chromosphere - photosphere

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه