توده‌های درخشان در سر و گردن پلیکان

پشته‌ی گسیلشی (نشری) برجسته‌ای که در این چشم‌انداز کیهانی با رنگ‌های زنده می‌بینید به نام آی‌سی ۵۰۶۷ شناخته می‌شود. این پشته که خود بخشی از یک سحابی گسیلشی بزرگ‌تر با پیکره‌ای آشنا به نام سحابی پلیکان است، حدود ۱۰ سال نوری گستردگی داشته و در خمیدگی سر و گردن پلیکان جای دارد.
پیکره‌های تیره و شگفت‌انگیزی که در این تصویر دیده می‌شود ابرهایی از گاز و غبار سرد هستند که بادها و پرتوهای ستارگان داغ و بزرگ و جوان آنها را پس زده و "تراشیده‌اند". با این همه، در دل این پیکره‌های تیره دارد ستارگانی تازه ساخته می‌شود.
از نوک رشته‌ی تیره و بلند در سمت چپ مرکز چارچوب دو فواره بیرون زده که نشانه‌ی بارز یک پیش‌ستاره به نام هربیگ-هارو ۵۵۵ (اچ اچ ۵۵۵) در این رشته است. گفتنیست چند جرم هربیگ-هاروی دیگر که نشانگر حضور پیش‌ستاره‌ها هستند نیز در تصویر دیده می‌شود [تصویر زیر را ببینید].
خود سحابی پلیکان که به نام آی‌سی ۵۰۷۰ نیز شناخته می‌شود، حدود ۲۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. برای یافتن آن می‌توانید سمت شمال خاور ستاره‌ی پرنور دنب در صورت فلکی بلندپرواز ماکیان را ببینید.
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Pelican Nebula - emission - IC 5067 - star - protostar - Herbig-Haro 555 - HH 555 - Herbig-Haro object - IC 5070 - Deneb - constellation Cygnus

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه