ابرهای سیاره سرخ را در حرکت ببینید

* در برخی از رشته عکس‌های تازه‌ای که خودروی کنجکاوی ناسا گرفته، ابرهای نازک آغاز فصلِ سیاره‌ی بهرام که همسان با ابرهای پَرسای زمین هستند را می‌بینیم که در آسمان این سیاره حرکت می‌کنند. ابرهای پرسا یا سیروس ابرهایی در فراز بالا هستند که از بلورهای یخ درست شده‌اند.
در این تصویر پویای سریع شده، حرکت ابرهای نازک را در آسمان سیاره‌ی بهرام (مریخ) می‌بینیم. این تصویر از پیوند عکس‌های بهبودیافته‌ای درست شده که خودروی کنجکاوی ناسا در روز ۱۷ ژوییه‌ی ۲۰۱۷، به کمک دوربین ناوبری خود (ناوکم) گرفته بود. بزرگی عکس ۲.۱ مگ است. آن را در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۹ مگ) ببینید.
در این تصویر پویای سریع شده، حرکت ابرهای
نازک را در افق سیاره‌ی بهرام (مریخ) می‌بینیم.
این عکس‌ها واضح‌ترین نماهایی هستند که تاکنون کنجکاوی از ابرهای بهرام گرفته. این خودرو پنج سال پیش در همین ماه، در جایی حدود ۵ درجه زیر استوای سیاره‌‌ی بهرام فرود آمد. حرکت ابرهای بهرام پیش از این هم توسط کنجکاوی و خودروهای دیگر به تصویر کشیده شده بود، از جمله توسط کاوشگر سطح‌نشین فینیکس (فونیکس) ناسا که ۹ سال پیش در شمالگان بهرام کار می‌کرد.

کاوشگران ماه گذشته دو دسته از ۸ عکس آسمان را با بهره از دوربین ناوبری کنجکاوی (ناوکم)، در صبح زود یکی از روزهای ماه گرفتند. برای یک دسته، کنجکاوی تقریبا یکراست دوربینش را رو به بالا تنظیم کرده بود و برای دسته‌ی دیگر، درست رو به افق جنوبی. جابجایی ابرها در هر دو دسته ثبت شده و دیدنشان پس از بهبود و پررنگ کردن تصویر آسان‌تر شده است. در همین روز و با همین دوربین، در ساعت‌های نیمروز ابری دیده نمی‌شود.

بهرام در مدار بیضی‌اش بسیار بیش از زمین از خورشید دور می‌شود. در چند سال گذشته‌ی بهرام، کمربندی از ابر نزدیک استوای سیاره، و به هنگاهی که بهرام در دورترین نقطه‌ی مدارش بود پدیدار شده. عکس‌های تازه‌ی ابرها حدود ۲ ماه پیش از رسیدن بهرام به دورترین نقطه‌ی مدارش گرفته شده، به نسبت در آغاز این دور از پدیدار شدن کمربند ابری.

در این تصویر پویای سریع شده، حرکت ابرهای
نازک را در آسمان سیاره‌ی بهرام (مریخ) می‌بینیم
یکی از اعضای گروه علمی کنجکاوی، جان مورس از دانشگاه یورک در تورنتوی کانادا می‌گوید: «احتمال می‌رود این ابرها از بلورهای آب یخ‌زده‌ای ساخته شده باشند که به گِرد ذرات غبار، در جایی از جو که سرد است چگالیده شده‌اند. این راه راه‌ها زمانی پدید می‌آیند که بلورها پایین می‌افتند و در الگوهایی که به نام "پنجره‌ی ابر" شناخته می‌شود بخار می‌شوند. کنجکاوی روی بهرام ابزاری برای تعیین فرازای (ارتفاع) این ابرها ندارد ولی روی زمین، چنین ابرهایی در فرازاهای بلند ساخته می‌شوند.»

چاریسا کمبل از دانشگاه یورک با "میانگین" گرفتن از همه‌ی چارچوب‌های درون هر یک از این رشته عکس‌ها، و سپس کم کردن این میانگین از هر چارچوب، و بهبود تغییرات از هر چارچوب به چارچوب دیگر توانست این رشته عکس‌های بهبود یافته را پدید بیاورد. این ابرهای متحرک در یک رشته عکس خام هم دیده می‌شوند، هر چند به شکل محو.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Earth - cirrus cloud - NASA - Curiosity Mars rover - equator - Martian - Mars - Phoenix Mars Lander - arctic - Navigation Camera - Navcam - elliptical - planet - Sun - cloud belt - John Moores - York University - Toronto - Canada. - crystal - fall streak - mare - Charissa Campbell

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه