بخشی از کهکشان "چوب هاکی"

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: کمی بزرگ‌تر- بسیار بزرگ‌تر (۹.۴ مگابایت)
در این عکس تلسکوپ فضایی هابل کهکشانی با فاصله‌ی ۳۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی تازی‌ها را می‌بینیم که به نام رسمی‌ ان‌جی‌سی ۴۶۵۶ شناخته می‌شود ولی نام فریبنده‌تر و جالب‌تری هم دارد: کهکشان چوب هاکی!

ولی این عکس تنها از بخش درونی و درخشان کهکشان گرفته شده و نمی‌تواند دلیل این نامگذاری را نشان دهد- این کهکشان به راستی پیکره‌ای باریک و کشیده دارد که در یک سرش تاب خورده و نمایی درست مانند یک چوب هاکی پیدا کرده است.

گمان می‌رود این ساختار شگفت‌انگیز دستاورد برهمکنش ان‌جی‌سی ۴۶۵۶ با دو همسایه‌ی نزدیکش، ان‌جی‌سی ۴۶۳۱ (کهکشان نهنگ) و ان‌جی‌سی ۴۶۲۷ (یک کهکشان بیضیگون کوچک) باشد. [تصویر زیر را ببینید]

برهم‌کنش‌های کهکشانی می‌توانند ساختار یک جرم کیهانی را به کلی دگرگون کرده، محتوای گاز و غبار و ستاره‌ی آن را به هم زده و در هم بپیچانند ونه و تاب داده و در هم بپیچانند و پیکره‌ای شگرف و زیبا به آن بدهند.
لکه‌ی سبز و بزرگ سمت چپ این تصویر یک دنباله‌دار است. سمت راست آن، پیکره‌ی کهکشان چوب هاکی به طور کامل دیده می‌شود.
توضیح را در این پست بخوانید: * سه چیز بی‌ربط در کنار هم: نهنگ، چوب هاکی و دنباله‌دار!
تلسکوپ فضایی هابل در درازنای حضورش در فضا شمار فراوانی از کهکشان‌های برهمکنش‌گر را دیده و به تصویر کشیده، از گل رز کیهانی (آرپ ۲۷۳) گرفته تا جفت "پنگوئن و تخمش" ( آرپ ۱۴۲) و چرخ‌های آرپ ۲۴۰. در این پیوند می‌توانید عکس‌های دیگری از کهکشان‌های برهم‌کنشی از بایگانی هابل را ببینید.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
galaxy - NGC 4656 - constellation of Canes Venatici - The Hunting Dogs - Hockey Stick Galaxy - NGC 463 - The Whale Galaxy - NGC 4627 - elliptical - star - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - rose - Arp 273 - penguin - Arp 142 - Arp 240

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه