چشم شیرین شوره‌زار

این تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ‌تر: ۲.۸ مگابایت- ۶.۳ مگابایت
این تصویر در گوشه‌ی شمالی سالار د آتاکاما (شوره‌زار آتاکاما)- گسترده‌ترین کویر نمکی شیلی- گرفته شده. این پهنه نزدیک به شهر سان پدرو د آتاکاما است، یکی از شهرهای شمالی کشور شیلی که در میان گردشگران بومی و بین‌المللی بسیار محبوب است. در این شوره‌زار دو تالاب آب شیرینِ همانند جای دارد که بسیار به هم نزدیکند و به نام اوخوس د سالار شناخته می‌شوند، به معنای "چشمان شوره‌زار".

به هنگام روز، گردشگرانی که در راه رسیدن به سان پدرو د آتاکاما هستند در این نقطه نگه داشته و از تالاب‌ها بازدید می‌کنند. در تصویر، یکی از این دو گودال پرآب را درمیان چشم‌اندازی خشک، و در زمان غروب آفتاب می‌بینیم، زمانی که گردشگران از آنجا رفته‌اند و آرامش و سکوت دوباره به تالاب باز گشته است. بازتاب چهره‌ی آسمان که دارد از روز به شب تغییر می‌کند، به زیبایی در آب دیده می‌شود. سمت راست افق هنوز غرق در نور نارنجی خورشید است ولی در سمت راست، ستارگانی هم پدیدار گشته‌اند.

این منطقه چندان دور از فلات چاخناتور نیست. این فلات بلند که ۵۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست، آرایه‌ی بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (آلما) را در خود جای داده- رصدخانه‌ای با طراحی انقلابی که از ۶۶ آنتن بسیار دقیق تشکیل شده. بیابان آتاکاما با نمناکی (رطوبت) اندک و ارتفاع بالا، جایی مناسب برای آلماست و شرایطی آرمانی برای رصدهای اخترشناسی فراهم کرده است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Salar de Atacama - salt flat - Chile - San Pedro de Atacama - freshwater - lagoon - Ojos de Salar - Eyes of the Salt Pan - Sun - star - Chajnantor Plateau - Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array - ALMA - Atacama Desert - ESO Photo Ambassador - Adhemar Duro

منبع: eso

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه