شب‌نشینی زیر باران شهاب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر  
در آغاز هفته‌ی آینده (پایان هفته‌ی میلادی)، با به اوج رسیدن بارش شهابی سالانه‌ی برساووشی، بارانی از شهاب بر سر زمین خواهد بارید.
شهاب‌های معمولا پرنور و رنگین برساووشی دستاورد گذشتن سیاره‌ی ما از مدار دنباله‌دار سویفت-تاتل، و برخورد ذرات به جامانده از آن به زمین هستند. این شهاب‌ها به هنگام سپیده‌دم، در آسمان‌های صاف و بدون آلودگی، ردهایی از خود پدید می‌آورند که همگی از نقطه‌ی کانونی بارش در صورت فلکی برساووش آغاز می‌شوند.
با آن که بارش امسال در آسمانی روشن از نور ماه کوژ کاهنده رخ می‌دهد، ولی بار هم می‌توان از دیدنش لذت برد، به ویژه اگر در فضایی باز، دور از آلودگی نوری شهری، و با همراهانی خوب باشید.
در این تصویر پیوندی نماهایی به کار رفته که در زمان بارش شهابی برساووشی سال ۲۰۱۶ گرفته شده بودند، بر پس‌زمینه‌ای پرستاره به همراه کهکشان راه شیری، و حتی کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) که به گونه‌‌ی محوی نزدیک مرکز چارچوب دیده می‌شود.
در پیش‌زمینه هم ستاره‌شناسانی از همه‌ی گروه‌های سنی را می‌بینید که روی یک تپه، بر فراز دهکده‌ی Vrchtepla در اسلواکی گرد هم آمده‌اند.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
meteor - Perseid Meteor Shower - planet - Earth - Comet Swift-Tuttle - waning gibbous - star - Milky Way - Andromeda Galaxy - Slovakian - Vrchtepla

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه