سنگریزه‌های آتشین در آسمان ترکیه

بارش شهابی برساووشی که به طور معمول بهترین بارش شهابی هر سال است، در آغاز هفته‌ی آینده به اوج خود خواهد رسید. در آن هنگام، اگر زیر آسمانی تاریک باشید می‌توانید در هر دقیقه یک شهاب درخشان و پرنور ببینید.
این شهاب‌ها هر یک سنگریزه‌هایی هستند که از دنباله‌دار سویفت-تاتل جدا شده و به گردش به دور خورشید ادامه می‌دهند تا اینکه با رسیدن به زمین و ورود به جو آن، می‌سوزند و ناپدید می‌شوند.
در این تصویر همنهاده (ترکیبی)، شمار فراوانی از شهاب‌های برساووشی را در آسمان کشور ترکیه می‌بینیم که به هنگام بارش شهابی سال گذشته به تصویر کشیده شدند.
شمار شهاب‌ها در زمان نوردهی به اندازه‌ی کافی بالا بود که بتوانند همگی با مسیر خود، نقطه‌ی کانونی بارش در صورت فلکی برساووش، در سمت چپ تصویر را نمایان کنند.
امسال پایان این بارش همزمان با خورشیدگرفتگی کلی ۲۱ اوت خواهد بود که به برخی از عکاسان نجومی خوش‌شانس این فرصت را خواهد داد تا یک شهاب برساووشی را در هنگام روز به تصویر بکشند.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Perseid Meteor Shower - meteor - Comet Swift-Tuttle - Sun - Earth - Turkey - shower's radiant - constellation of Perseus - total solar eclipse - astrophotographer

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه