ابرهای پیرامون یک ستاره غول‌پیکر

ا\ین تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ‌تر: ۷.۱ و ۸.۸ مگابایت
تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل هنوز برای کاوش کیهان حقه‌هایی در آستین دارد. برای نمونه، می‌تواند همزمان از دو بخش کنار هم در آسمان عکس بگیرد. او این کار را با دو دوربین گوناگون انجام می‌دهد- یک دوربین رو به هدف اصلی تنظیم می‌شود و دیگری رو به تکه‌ای دیگر از آسمان در همان نزدیکی. بنابراین مناطق شگفت‌انگیزی از کیهان می‌توانند همزمان رصد شوند، ترفندی که به نام رصد "میدان‌های همراستا" شناخته می‌شود.

این عکس بخشی از یک ابر گازی حباب-مانند (یک سحابی به نام اس‌اچ۲-۳۰۸) را نشان می‌دهد که ستاره‌ی بزرگ و خشن "ئی‌زی سگ بزرگ" را در بر گرفته. این تصویر با بهره از دوربین پیمایشی پیشرفته‌ی هابل گرفته شده و میدانی همراستا با بخش دیگری از سحابی را نشان می‌دهد که با دوربین میدان‌گسترده‌ی شماره ۳ هابل گرفته شده بود.

ئی‌زی سگ بزرگ که در صورت فلکی سگ بزرگ جای دارد، به عنوان یک ستاره‌ی ولف-رایه شناخته شده و یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های این گونه است. پوسته‌ی گازی بیرونی ستاره از بین رفته و لایه‌های درونی آن که از عنصرهای سنگین‌تری که با دماهایی بی‌اندازه بالا می‌سوزند تشکیل شده آشکار شده است. ئی‌زی سگ بزرگ با پرتوهای شدیدش بادهایی چگال و انبوه می‌وزاند که همچون شلاقی بر مواد پیرامون فرود می‌آیند و آنها را پس رانده و دگرگون می‌کنند.

این فرآیندها دست به دست هم داده و گازهای پیرامون ستاره را به شکل یک حباب گسترده و بزرگ در آورده‌اند. سحابی‌های حبابی که توسط ستارگان ولف-رایه پدید می‌آیند از هیدروژن یونیده (HII یا اچ۲) درست شده‌اند و اغلب در فضای میان‌ستاره‌ای دیده می‌شوند. در این مورد، این حباب همان لایه‌های هیدروژنی بیرونی ئی‌زی سگ بزرگ هستند که سیل پرتوهای ستاره‌ی مرکزی دارد آن را مانند بادکنکی باد می‌کند. چنان چه در این تصویر دیده می‌شود، لبه‌های این حباب ابری و تنُک هستند.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - camera - parallel field - Sh2-308 - star - EZ Canis Majoris - Advanced Camera for Surveys - nebula - Wide Field Camera 3 - Wolf-Rayet - hydrogen - element - stellar wind - bubble nebula - ionised - HII - nebulous

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه