خورشیدگرفتگی از چشم سه تلسکوپ

نه باران و نه برف، و نه حتی تاریکی شب نمی‌توانند مانع یک تلسکوپ فضایی برای تماشای خورشید شوند.
در حقیقت رصدخانه‌ی خورشیدی هورسپهری (سوهو، SOHO) که ۱.۵ میلیون کیلومتر دورتر از زمین، رو به خورشید است، می‌تواند ۲۴ ساعته چشمش را به جو بیرونی آن (یا تاج) بدوزد.
ولی تنها در زمان خورشیدگرفتگی‌های کامل است که بینندگان زمینی هم می‌توانند در دیدن رشته‌ها و ساختارهای دوست‌داشتنی تاج با این تلسکوپ همراه شوند- زمانی که قرص ماه به مدت کوتاهی چهره‌ی ورشید را پوشانده و جلوی درخشش خیره‌کننده‌ی آن را می‌گیرد. در آن هنگام، می‌شود فعالیت پرجزییات تاج را از بیرون تا روی سطح خورشید دنبال کرد.
لایه‌ی بیرونی این تصویرِ پیوندی، چشم‌انداز آزاد و بی‌واسطه‌ی سوهو از تاج خورشید را در زمان خورشیدگرفتگی ماه گذشته به رنگ نارنجی نشان می‌دهد.
در بخش حلقه‌مانند میانی، تاج را از چشم رصدگرانی می‌بینیم که از سوی کالج ویلیامز به سیلم اورگان اعزام شده بودند.
بخش درونی که همزمان با بخش‌های دیگر ثبت شده، چیزی را نشان می‌دهد که رصدخانه‌ی فضایی زمین‌گردِ دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) از جایی در بیرون از گرفتگی کلی از خود چهره‌ی خورشید گرفته؛ عکس این تلسکوپ در طیف فرابنفشِ دور است و به رنگ بنفش و طلایی دیده می‌شود.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sun - planet - Earth - NASA - SOlar Heliospheric Observatory - SOHO - total solar eclipse - solar corona - Williams College Eclipse Expedition - Salem - Oregon - Solar Dynamics Observatory - totality - ultraviolet -

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه