چهارمین مورد آشکارسازی امواج گرانشی- این بار دقیق‌تر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
سه آشکار امواج گرانشی در سه نقطه‌ی زمین، آشکارسازی مشترکِ موج‌هایی در بافت فضازمان را گزارش داده‌اند- چهارمین مورد این امواج که از ادغام یک سیاهچاله‌ی دوتایی در دوردست کیهان سرچشمه گرفته بودند.

این رویداد توسط رصدخانه‌های لیگو (لایگو) در هنفورد واشنگتن و لیوینگستون ویرجینیا و آشکارساز تازه به راه افتاده‌ی ویرگو نزدیک پیزای ایتالیا در روز ۱۴ اوت ۲۰۱۷ دریافت و بنابراین به نام جی‌دبلیو۱۷۰۸۱۴ [عددی که تاریخ دریافتش را نشان می‌دهد] ثبت شد.

این موج در واپسین لحظه‌های یکی شدنِ دو سیاهچاله به جرم ۳۱ و ۲۵ جرم خورشیدی در فاصله‌ی حدود ۱.۸ میلیارد سال نوری زمین گسیلیده شد. ولی مقایسه‌ی زمان دریافت امواج در هر سه آشکارساز که در سه نقطه‌ی جداگانه بودند به اخترشناسان امکان داد تا شناسایی سرچشمه‌ی این امواج در آسمان را به گونه‌ی چشمگیری بهبود و دقت ببخشند.

تنها نقطه‌ای از آسمان که با داده‌های سه رصدخانه سازگاری داشت، در جایی بالاتر از ابرهای ماژلانی و در راستای صورت فلکی جوی (نهر) بود که در این نقشه‌ی سراسر آسمان، با خط زرد نشان داده شده [در بیضی سبز]. این نقشه‌ کمان کهکشان راه شیری را هم در بر دارد.

این همکاری سه جانبه در آشکارسازی بهینه‌ی سرچشمه‌ی امواج گرانشی به دانشمندان کمک کرد تا بی‌درنگ با بهره از رصدخانه‌های امواج الکترومغناطیسیِ معمولی‌تر، به جستجوی دیگر نشانه‌های احتمالی مربوط به این رویداد بپردازند.

کمک رصدخانه‌ی ویرگو این امکان را به دانشمندان داد تا قطبش این امواج را هم بسنجند، یک ویژگی که مهر تایید دیگری بر پیش‌بینی‌های اینشتین در نظریه‌ی نسبیت عام می‌زند.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
planet - Earth - gravitational wave - spacetime - binary - black hole - GW170814 - LIGO - Hanford - Washington - Livingston - Louisiana - Virgo - Pisa - Italy - Magellanic cloud - constellation Eridanus - Milky Way Galaxy - polarization - Einstein - general relativity

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه