زیباروی بزرگ و درخشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
یکی از درخشان‌ترین کهکشان‌ها در آسمان سیاره‌ی زمین کهکشانیست هم‌اندازه‌ی راه شیری خودمان: کهکشان بزرگ و زیبای ام۸۱. این کهکشان مارپیچی شکوهمند را می‌توانید در صورت فلکی شمالی خرس بزرگ (دب اکبر) تماشا کنید.
این تصویر بسیار عالی و پُرجزییات، ساختارهای گوناگون فراوانی را در این کهکشان آشکار کرده، از جمله هسته‌ی زردفام و درخشان، بازوان مارپیچی آبی‌فام، مناطق ستاره‌زایی با رنگ ویژه‌ی صورتی، و همچنین رگه‌هایی تاب خورده از غبار کیهانی که از نظر اندازه، تقریبا برابر با کهکشان راه شیری‌اند.
یک رگه‌ی غبار چشمگیر را هم می‌بینیم که عملا یکراست از درون قرص ام۸۱ گذشته و بر خلاف دیگر ساختارهای مارپیچی برجسته‌ی این کهکشان، رو به سمت چپ هسته رفته است؛ این رگه‌ی غبارِ کج و وارونه یادگار گذشته‌ی آشفته‌ی ام۸۱ است و می‌تواند دستاورد ماندگارِ یک رویارویی نزدیک میان ام۸۱ و همدم کوچکترش، کهکشان ام۸۲ باشد. [این رگه را اینجا بهتر می‌بینید: * کهکشان باشکوه ام۸۱ و حلقه آرپ]
بررسی موشکافانه‌ی ستارگان متغیر درون ام۸۱ باعث شده یکی از بهترین مسافت‌‌سنجی‌ها برای یک کهکشان بیگانه انجام شده و فاصله‌ی کهکشان ام۸۱ از زمین به گونه‌ای بسیار خوب سنجیده شود: ۱۱.۸ میلیون سال نوری.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
planet - Earth - Milky Way Galaxy - M81 - spiral galaxy - constellation of the Great Bear - Ursa Major - spiral arm - dust lane - Milky Way - galactic center - M82

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه