شبچراغ‌های پایان شب

در این عکس که در بامداد ۱۸ سپتامبر گرفته شده، ماه، سه سیاره، و یک ستاره‌ی درخشان را می‌بینیم که در آسمان، بر فراز دژ وسپریم مجارستان، نزدیک صفحه‌ی برجگاهی (دایره‌البروجی) به صف شده‌اند.
آسمان گرگ و میش است و سیاره‌های تیر و بهرام (مریخ) هنوز در افق خاوری می‌درخشند ولی به زودی در پرتوی آفتاب ناپدید خواهند شد.
شیردل یا قلب اسد، ستاره‌ی آلفای صورت فلکی شیر (اسد) همان نقطه‌ی روشنیست که نزدیک هلال کاهنده‌ی ماه (هلالی که شب به شب نازک‌تر می‌شود) می‌درخشد؛ بالاتر از آنها نیز سیاره‌ی تابناک ناهید خودنمایی می‌کند.
این همیستانی (مقارنه‌ی) زیبای ماه، سیاره‌ها، و ستاره‌ی پرنور را همه‌ی سحرخیزان سرتاسر سیاره‌ی زمین می‌توانستند تماشا کنند. ولی نکته‌ی جالب این بود که ماه در مدت ۲۴ ساعت از آغاز تا پایان ۱۸ سپتامبر به ساعت جهانی، از برابر ستاره‌ی شیردل، و هر سه سیاره گذشت و آنها را فروپوشاند (اختفا).
هر چند که زمان‌بندی این فروپوشانی‌ها در جاهای گوناگون، دیدنشان را بسیار دشوار کرده بود زیرا در برخی جاهای زمین، بیشتر این رویدادها در ساعت‌های روز رخ داد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Moon - planet - star - ecliptic plane - Veszprem Castle - Hungary - Mercury - Mars - Sun - Regulus - alpha star - constellation Leo - waning crescent - Venus - Earth - occultation

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه