ابرنواخترهای اسرارآمیز

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
مانند فشفشه‌هایی که در شب سال نو آسمان را روشن می‌کنند، بازوهای مارپیچی باشکوه ان‌جی‌سی ۵۵۵۹ هم از نور ستارگان نوزاد روشن شده است. ان‌جی‌سی ۵۵۵۹ یک کهکشان مارپیچی با بازوانی سرشار از گاز و غبار است که به گرد کوژی درخشان مرکزش تابی خورده‌اند. این بازوها محیطی غنی و مناسب برای زایش ستاره‌اند و در جای جایشان رنگ‌هایی شاد دیده می‌شود، از جمله رنگ‌های آبی که دستاورد پرتوهای پرانرژی و داغ ستارگان نوزادند.

ان‌جی‌سی ۵۵۵۹ که در سال ۱۷۸۵ به دست ستاره‌شناس، ویلیام هرشل یافته شد، حدود ۲۴۰ میلیون سال نوری از زمین دور است و در آسمان شمال، در در صورت فلکی گاوران (به تازی: عوا) دیده می‌شود.

در سال ۲۰۰۱، یک ابرنواختر پُر-کلسیم به نام ۲۰۰۱سی‌او در این کهکشان دیده شد. ابرنواخترهای پر-کلسیم (Ca-rich SNe) به عنوان ابرنواخترهایی "سریع و کم‌نور" شناخته می‌شوند، زیرا نسبت به دیگر گونه‌های ابرنواختر روشنی کمتری دارند و با سرعت بیشتری دگرگونی می‌یابند، و در طیف نورشان خطوط کلسیم بیش از همه دیده می‌شود.

۲۰۰۱سی‌او در صفحه‌ی ان‌جی‌سی ۵۵۵۹، نزدیک مناطق ستاره‌زایی آن رخ داد، ولی اغلب ابرنواخترهای پر-کلسیم‌ در فاصله‌های بسیار دور از نزدیک‌ترین کهکشان دیده شده‌اند، و همین به پرسش‌های بسیاری درباره‌ی "زادار" آنها (ستاره‌ای که آنها را پدید می‌آورد، پیشگام، نیا) انجامیده است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
firecracker - New Year’s Eve - spiral arm - NGC 5559 - spiral galaxy - galactic bulge - star formation - star - William Herschel - constellation of Boötes - herdsman - calcium - supernova - 2001co - Ca-rich SNe - spectra - progenitor

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه