چرخه‌ای از رنگ

با وجود پیشرفت‌های چند دهه‌ی گذشته، هنوز چگونگی پیدایش و فرگشت کهکشان‌ها یکی از پرونده‌های باز در اخترشناسی است. نظریه‌های گوناگونی در این باره ارایه شده، ولی به دلیل تنوع ساختار کهکشان‌ها -از جمله ساختارهای مارپیچی، بیضیگون، و نامنظم- تاکنون هیچ نظریه‌ی یگانه‌ای نتوانسته به گونه‌ی خرسندکننده‌ای ریشه‌ی همه‌ی کهکشان‌هایی که در کیهان می‌بینیم را توضیح دهد.
برای شناسایی مدل درست، اخترشناسان به جستجوی نشانه‌های بارز فرآیندهای فیزیکی گوناگون می‌پردازند. یک نمونه از این نشانه‌ها، "تاج‌های کهکشانی" است، مناطق غول‌پیکر و نادیدنی از گاز داغ که بخش دیدارپذیر کهکشان را در بر گرفته و پیکره‌ای کره‌مانند ساخته‌اند. آنها به اندازه‌ای داغند که با تابش پرتوهای X از جاهایی بسیار دورتر از شعاع دیدنی کهکشان خود را نشان می‌دهند. تاج‌ها بسیار تُنُک هستند، از همین رو شناسایی‌شان بی‌اندازه دشوار است.

در سال ۲۰۱۳، اخترشناسان با بهره از تلسکوپ فضایی هابل ناسا کهکشان ان‌جی‌سی ۶۷۵۳ در صورت فلکی طاووس را رصد کرده و به تصویر کشیدند، یکی از تنها ۲ کهکشان مارپیچیِ شناخته شده‌ای که هم به اندازه‌ی کافی پرجرم بود و هم به اندازه‌ی کافی نزدیک که بتوان تاجشان را با جزییات مشاهده کرد. گفتن ندارد که ان‌جی‌سی ۶۷۵۳ تنها در استاندارد کیهانی به ما نزدیک است: این کهکشان حدود ۱۵۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

ان‌جی‌سی ۶۷۵۳ در این تصویر چرخه‌ای از رنگ‌‌هاست: لکه‌های آبی در بازوان مارپیچی آن مناطقی انباشته از ستارگان جوانند که در طیف فرابنفش به شدت می‌درخشند، و جاهای سرخ‌تر نیز پر از ستارگان پیرتریست که پرتوهای سردترِ فروسرخ-نزدیک از خود می‌گسیلند.

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
galaxy - elliptical - spiral - irregular - galactic corona - spheroidal - X-ray - NGC 6753 - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - Earth - ultraviolet - infrared

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه