آیا این گونه‌ تازه‌ای از آذرخش‌هاست؟

* تا همین ۳۰ سال پیش، دانشمندان هیچ خبر نداشتند که در جو بالایی زمین هم آذرخش پدید می‌آید، ولی در سال ۱۹۸۹، پژوهشگران دانشگاه مینه‌سوتا یکی از آنها را بر نوار ویدیو ضبط گردند و بدن ترتیب وجودشان آشکار شد.

اکنون گونه‌های بسیاری از این آذرخش‌ها تایید شده: شبح‌ها، اِلف‌ها، فواره‌های غول‌آسا، و کوتوله‌ها (گنوم‌ها). این "پدیده‌های درخشان گذرا" (TLEها، تی‌ال‌ئی‌ها) بالای ابرهای تندری پدید می‌آیند و به جای این که مانند آذرخش‌های معمولی پایین بیایند، رو به بالا، به سوی فضا می‌روند.
ساختار کمانی زیر شبح‌ها با دایره نشان داده شده

در ۱۴ اوت ۲۰۱۷، ستاره‌شناس آماتور، توماس اشکرافت چیزی را ثبت کرد که شاید گونه‌ی تازه‌ای از شبح‌ها باشد. اشکرافت می‌گوید: «من سرگرم تصویربرداری از دسته‌ای از شبح‌‌ها بر فراز ابرهای توفانی در باختر اوکلاهما بودم که دیدم چیزی از پشت دسته‌ی اصلی شبح‌ها رو به بالا کمانه کشید.» این تصویر نمایی از ویدیوی او است که این پدیده‌ی ناشناخته هم در آن ثبت شده.

این چه بود؟ کارشناسان هم درست نمی‌دانند.

پژوهشگر آذرخش‌ها، اسکار ون‌در ولد از دانشگاه پلی‌تکنیک کاتالونیا می‌گوید این می‌تواند یک "ترول" (troll) باشد- گونه‌ای از تی‌ال‌ئی‌ها که گاهی زیر شبح‌ها پدیدار می‌شوند، شاخه‌هایی که زیر دسته‌های درخشان شبح‌ها آویخته‌اند و به بالا می‌خزند. ون‌در ولد می‌گوید: «من ترول‌های بسیاری را ثبت کرده‌ام، ولی هرگز چنین مورد کمانی‌ شگفت‌آوری را ندیده‌ام. این به راستی نمایشی استثنایی دارد.»

یوژف بور از بنیاد پژوهش زمین‌سنجی و ژئوفیزیکی مجارستان می‌گوید این شاید گونه‌ای از "فواره‌های غول‌آسا" باشد. فواره‌های غول‌آسا هم مانند شبح‌ها نیرومند و درخشانند. یک انگاره‌ی کارآمد اینست که نخست شبح‌های سرخِ درون این عکس پدید آمدند و ابری با بار مثبت بر فراز ابر به جا گذاشتند. در پی آن یک فواره‌ی غول‌آسا پدید آمد که آن هم سرشار از بار مثبت بود و در مسیرش رو به بالا، به گرد ابر مثبت کمانه زد [مثبت مثبت را دفع می‌کند- م].»

[یک فواره‌ی غول‌آسا را اینجا ببینید: * یک پدیده کمیاب درخشان در آسمان چین]

یا شاید هم چیزی بی‌سابقه باشد.
اگر این ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان، و یا در خود vimeo ببینید

والتر لیونز، رییس پیشین انجمن هواشناسی آمریکا که بیننده‌ی درازمدت شبح‌ها بوده می‌گوید: «حتی با گذشت حدود ۳۰ سال از کشف شبح‌ها، هنوز چیزهای تازه‌ای می‌بینیم. من در این سال‌ها هزاران شبح‌ دیده‌ام، ولی تنها چند تایشان ساختاری کمانی مانند این داشته- پس این گونه‌ای بسیار کمیاب است.»

اشکرافت که پیوسته آسمان پیرامون رصدخانه‌ی شخصی‌اش در نیومکزیکو را در جستجوی پدیده‌های شگفت‌انگیز و ناشناخته می‌کاود می‌گوید: «نمی‌دانم نام آنها را چه بگذارم، ولی می‌خواهم چشمم را برای یافتن نمونه‌های بیشتر باز نگه دارم.»

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه: 
lightning - University of Minnesota - sprite - elve - gigantic jet - gnome - transient luminous events - TLE - Thomas Ashcraft - Oklahoma - Oscar van der Velde - Technical University of Catalonia - troll - Jozsef Bo'r - Geodetic and Geophysical Research Institute - Hungary - red sprite - positive charge - Walter Lyons - American Meteorological Society - New Mexico

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه