نخستین عکسی که از زمین و ماه با هم گرفته شد

این تصویر که هلال ماه و زمین را نشان می‌دهد، نخستین نمونه از یک چنین عکس‌هاییست که یک فضاپیما گرفته. این عکس را فضاپیمای وویجر ۱ ناسا در روز ۱۸ سپتامبر ۱۹۷۷، از فاصله‌ی ۱۱.۶۶ میلیون کیلومتری زمین گرفته.

ماه در بالای تصویر است و از دید وویجر، در آن سوی زمین دیده می‌شود. روی زمین، خاور (شرق) آسیا و باختر اقیانوس آرام و همچنین بخش‌هایی از شمالگان دیده می‌شود. در زمان گرفته شدن عکس، وویجر ۱ درست بالای کوه اورست، در سمت شب زمین و ۲۵ درجه‌ی عرض شمالی بود.

عکس از پیوند سه عکس که با فیلترهای رنگی گرفته بودند درست شده و سپس در آزمایشگاه پردازش تصویر، در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (جی‌پی‌ال) پردازش شده است. از آنجایی که زمین چند برابر روشن‌تر از ماه بود، نور ماه به کمک رایانه تا ۳ برابر نسبت به زمین افزایش یافته به گونه‌ای که هر دو به خوبی دیده می‌شوند.

پیش از وویجر ۱، وویجر ۲ در ۲۰ اوت ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شده بود. چند روز بعد، در ۵ سپتامبر ۱۹۷۷ نیز وویجر ۱ راهی فضا شد که در راهش، دیداری با مشتری در ۱۹۷۹ و با کیوان در۱۹۸۰ انجام داد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
crescent - Earth - Moon - NASA - Voyager 1 - Asia - Pacific Ocean - Arctic - Mt. Everest - latitude - Image Processing Lab - Jet Propulsion Laboratory - JPL - Voyager 2 - Jupiter - Saturn

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه