آبشاری اسرارآمیز در فضا

چه چیزی سحابی آبشار را پدید آورده؟ هیچ کس نمی‌داند.
این ساختار که در منطقه‌ی ان‌جی‌سی ۱۹۹۹ در مجموعه ابر مولکولی بزرگ شکارچی (جبار)، در فاصله‌ی حدود ۱۵۰۰ سال نوری زمین جای دارد، یکی از اسرارآمیزترین ساختارهاییست که تاکنون در آسمان یافته شده. جریان بلند گازیِ این سحابی با عنوان اچ‌اچ-۲۲۲، حدود ۱۰ سال نوری درازا دارد و آرایه‌ای نامعمول از رنگ‌ها را می‌گسیلد.
یک انگاره (فرضیه) اینست که این رشته‌های گاز برافروخته دستاورد برخورد باد یک ستاره‌ی جوان به ابر مولکولی کناری هستند. البته این انگاره توضیح نمی‌دهد که چرا به نظر می‌رسد این آبشار و جریان‌های کم‌نورتر، همگی در یک نقطه‌ی درخشان که به گونه‌ی شگفت‌انگیزی چشمه‌ی پرتوهای رادیویی غیرگرماییست و در بالا سمت چپ این ساختارِ خمیده است به هم می‌رسند.
بر پایه‌ی انگاره‌ای دیگر، این چشمه‌ی رادیویی عجیب از یک سامانه‌ی دوتایی سرچشمه گرفته که از یک کوتوله‌ی سفید داغ، یک ستاره‌ی نوترونی، یا یک سیاهچاله تشکیل شده و آن آبشار هم تنها فواره‌ایست که از این سامانه‌ی پرانرژی می‌آید.
البته این سامانه‌ها معمولا چشمه‌های پرتوهای نیرومند X هستند، ولی از این سامانه هیچ پرتو ایکسی ردیابی نشده. در حال حاضر این پرسش بی‌پاسخ مانده است. شاید رصدهای خوب و استدلال‌های استقرایی هوشمندانه در آینده به یافتن چیستی واقعی این ساختار رازگونه بیانجامد.

واژه نامه:
HH-222 - Waterfall Nebula - NGC 1999 - Orion Molecular Cloud complex - Waterfall - binary system - white dwarf - neutron star - black hole - X-ray

منبع: apod.nasa.gov

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه