نرده‌های سبز و درخشان در آسمان

بادهای خورشیدی دارند با سرعت بیش از ۶۵۰ کیلومتر بر ساعت زمین را در می‌نوردند- جریان‌هایی از ذرات باردار الکتریکی که از زمان آغاز شکل‌گیریشان در سه-چهار روز پیش تاکنون، پی در پی شفق‌های قطبی درخشانی در قطب‌های زمین پدید آورده‌اند.

در روز ۱۵ سپتامبر، کتلین تپادل این نماهای روشن و تابناک را در آسمان کاکوا در آلبرتای کانادا دید و به تصویر کشید.

وی می‌گوید: «چه چیز لذت‌بخشی! من بیشتر از ۳۰ دقیقه را صرف تماشای این [ستون‌های سبز]، و جنبش، رقص، و تپش همزمان آنها در آسمان کردم.ـ»

این پرتوهای عمودی به نام شفق‌های قطبی "حصار چوبی" شناخته می‌شوند و در راستای خطوط نیروی مغناطیسی که زمین را به فضا وصل می‌کند پدید می‌آیند. این ستون‌های درخشان جاهایی را نشان می‌دهند که در آنها، باربکه‌های درات باردار توسط میدان‌های مغناطیسی به سوی جو بالایی زمین کشیده می‌شوند. تپادل می‌گوید: «پیوند شفق حصار چوبی با کهکشان راه شیری نمایی مانند بال‌های فرشته را در آسمان پدید آورده بود.»
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
با ادامه‌ی وزش بادهای خورشید، شفق‌های بیشتری در راه خواهد بود. سازمان ملی اقیانوسی و جَوی آمریکا (ان‌او‌ای‌ای) شانس ۶۰ درصد را برای رخ دادن توفان‌های زمین‌مغناطیسی (ژئومغناطیسی) از رده‌ی جی۱ (ضعیف) در ۲۴ ساعت آینده پیش‌بینی کرده است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
solar wind - Earth - electrified - aurora - poles - Catalin Tapardel - Kakwa - Alberta - Canada - picket fence aurora - magnetic force - magnetic field - Milky Way - NOAA - G1-class - geomagnetic storm

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه