عجیب‌ترین کوه در منظومه خورشیدی

چه چیزی باعث شکل‌گیری این کوه شگفت‌انگیز شده؟
ستیغ اهونا یزرگ‌ترین کوه روی سطح بزرگ‌ترین سیارکِ شناخته شده در سامانه‌ی خورشیدیست، سرس که در کمربند اصلی سیارک‌ها میان مدارهای مشتری و بهرام به گرد خورشید می‌چرخد.
ولی کوه اهونا با هر آنچه بشر تاکنون دیده تفاوت دارد. یکی از تفاوت‌هایش اینست که شیب کناره‌هایش به جای دهانه‌های کهنه، با رگه‌های عمودی آراسته شده.
بر پایه‌ی یک انگاشت، کوه اهونا یک یخ‌فقشان (آتشفشان یخی) است که اندکی پس از یک برخورد بزرگ به سمت مخالف این سیاره‌ی کوتوله پدید آمده؛ برخورد باعث گسیل امواج لرزه‌ی کانونی‌شده‌ای شد که در راستای گسترش خود، پوسته را سست کرده بودند.
رگه‌های روی این کوه به نظر می‌رسد سرشار از نمک‌های بازتابنده‌اند، بنابراین از جنس همان مواد سطحی هستند که روی لکه‌های روشن و پرآوازه‌ی این سیاره‌ی کوتوله دیده شده.
این تصویر که فرازای آن (ارتفاع از سطح) به روش دیجیتالی دو برابر شده، به کمک نقشه‌هایی به دست آمده که سال گذشته توسط فضاپیمای داون ناسا از سطح سرس گرفته شده بود.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Ahuna Mons - asteroid - Solar System - Ceres - Sun - main asteroid belt - Mars - Jupiter - crater - ice volcano - dwarf planet - seismic wave - reflective - salt - bright spot - Dawn

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه