آیا می‌توانیم مهبانگ را ببینیم؟

* می‌دانیم که به کمک تلسکوپ‌ها می‌توان به گذشته نگاه کرد، پس در این صورت آیا می‌شود آنقدر به عقب برگردیم که به آغاز زمان برسیم؟ به همان لحظه‌ی انفجار بزرگ یا مهبانگ؟

احتمالا شنیده‌اید که نگاه کردن به فضا مانند نگاه کردن به گذشته است. نور برای آن که از ماه به زمین و چشم ما برسد، کمی بیش از یک ثانیه در راهست. پس هرگاه به آن می‌نگریم، در حقیقت داریم آن را در ۱ ثانیه پیش می‌بینیم. خورشید هم ۸ دقیقه‌ی نوری از ما فاصله دارد و نوری که اکنون از آن می‌بینیم، ۸ دقیقه پیش از آن جدا شده بوده.
برداشت هنری از تلسکوپ اروپایی پلانک در برابر نقشه‌ای که خودش از تابش زمینه‌ی کیهان پدید آورده بود
توضیح این نقشه را اینجا بخوانید: * تلسکوپ پلانک کامل‌ترین نقشه کیهان را پدید آورد- این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
نمونه‌ی بهتر شاید کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) باشد که ۲.۵ میلیون سال نوری از ما دور است و چیزی که ما از آن می‌بینیم، چهره و وضعیتی است که ۲.۵ میلیون سال پیش داشته. مهبانگ ۱۳.۷ میلیارد سال پیش رخ داده بود، پس با این حساب حتی اگر کلید "تاردیس"مان را جا گذاشته باشیم، آیا نباید بتوانیم آنقدر به گذشته نگاه کنیم تا به آغاز تاریخ برسیم؟

درآغاز تاریخ کیهان، دَمی پس از مهبانگ، همه چیز در هم آمیخته بود. انرژی و ماده یکی بودند. هیچ تفاوتی میان نور و پرتوها نبود، همه با هم یک نیروی یگانه بودند.

ما نمی‌توانیم چنین چیزی را ببینیم، زیرا در آن زمان عملا نوری در کار نبود و چیزی به نام فوتون وجود نداشت. تنها پس از آن که همه‌ی چیزهای درون این سوپ آغازین شروع به جدا شدن از هم کردند بود که فوتون‌ها و ذرات به چیستی‌هایی واقعی تبدیل شدند. نیروی الکترومغناطیس و نیروی هسته‌ای ضعیف از هم جدا شدند و گروه‌هایی تازه را ساختند، ولی هرگز نتوانستند به طور کامل تکانه‌ی آرایش آغازین را به دست آورند.

در پایان نخستین ثانیه، نوترون‌ها و پروتون‌ها پدید آمدند و در اثر گرما و فشار شدید به هم پیوستند و نخستین عنصرها را ساختند. ولی باز هم چنین چیزی را نمی‌توان دید زیرا کل کیهان همانند درون یک ستاره بود. همه چیز مات بود [نوری از خود نمی‌گذراند]. محیط بی‌اندازه داغ بود و آشفته‌تر از آن که اتم‌های پایدار الکترون‌داری که امروزه می‌بینیم پدید آید.

پس از آن که ۳۸۰ هزار سال از عمر کیهان گذشت، دمایش دیگر پایین آمده و به نقطه‌ی مناسب برای شکل‌گیری اتم‌ها رسیده بود. این لحظه‌ایست که سرانجام نور آزاد شد و توانست به سرتاسر جهان هستی، تا دوردست‌ها بتابد و به چشم ما هم برسد. در حقیقت، نوری که به نام تابش زمینه‌ی ریزموج کیهانی (CMB) شناخته می‌شود همان نوریست که در آن لحظه آزاد شد.

خوب، چرا ما همه‌ی این نورِ آزادشده را در همه‌ی جهت‌ها با چشممان نمی‌بینیم؟ دلیلش اینست که منطقه‌ای از فضا که این نور در آنست [از آنجا تابیده] بسیار از ما دور است و دارد با سرعت بسیاری هم از ما دورتر می‌شود. طول موج‌های این نور به اندازه‌ای کش آمده که به پرتوی ریزموج (مایکروویو) تبدیل شده. اخترشناسان تنها با رادیوتلسکوپ‌ها و ماهواره‌های حسمند است که می‌توانند آن را تنها ببینند.

بدبختانه ما هرگز نخواهیم توانست مهبانگ را ببینیم. حتی اگر به اندازه‌ی کافی به دوردست نگاه کنیم، دیدمان تنها به لبه‌ی کیهان دیدارپذیر خواهد رسید- مهبانگ چیزی فراتر از دسترس ما خواهد ماند.

در همین زمینه:
* ساخته شدن جهان کمی بیش از ۶ روز طول کشید

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Big Bang - Moon - Sun - Andromeda - Tardis - photon - Electromagnetism - weak nuclear force - momentum - element - atom - cosmic microwave background - wavelength - microwave - radio telescope - Planck - European Space Agency

منبع: universetoday

5 دیدگاه شما:

ناشناس

2.5 million saale noori hichvaght ba 2.5 million saal barabar nist!!!

یک ستاره در هفت آسمان

کی گفت برابره؟!

ناشناس

Yade Dr. who oftadam. Che seriale khobi.TARDIS.

ناشناس


سلام یک سوآل کوچولو داشتم همونطور که میدونیم همه جهان از یک نقطه که بهش بیگ ینگ میگن درست شده.وحالا که ما به اون نقطه نگاه میکنیم سیزده ممیز هشت میلیارد سال نوری ازش دوریم درست؟ خوب حالا اگر بیگ بنگ رو نقطه آ بگیریم و خودمون رو نقطه ب که مصلآ میشه شعاع یک دایره . میخواستم بدونم چه اطفاقی برای شعاع اونطرفی افتاده ؟ و به این وصف اندازه جهان نه سیزده ممیز هشت بلکه دو برابر این باید باشه .میشه اینو یه توضیحی بدی ممنون فرزاد

یک ستاره در هفت آسمان

درود دوست گرامی
کیهان شکل مشخصی نداره ولی میدان دید ما یک کره است با شعاع هابلی که به اندازه‌ی ‌ ۴۶/۵ میلیارد ساله
به خاطر تورم کیهانی هم به این اندازه رسیده
البته پرسشتون نیاز به توضیحات بیشتری داره که اینجا نمیشه همه‌اش رو گفت

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه