دو گلوله برفی و هفت خواهر

دو نقطه‌ی عجیب و نامعمول نزدیک خوشه‌ی پروین در آسمان پرواز می‌کنند.
این نقطه‌ها که در درازنای شب تنها اندکی در آسمان جابجا می‌شوند در حقیقت دو دنباله‌دار در فضای نزدیک درون سامانه‌ی خورشیدی هستند که از شانس، وارد میدان دید ستارگانی با فاصله‌ی چندین سال نوری شده‌اند.
نزدیک لبه‌ی سمت چپ دنباله‌دار C/2017 O1 ASAS-SN را می‌بینیم، تکه‌ای چندکیلومتری از خاک و یخ که دارد در گرمای خورشید بخار می‌شود و گیسویی درخشان و سبزفام از گاز که به طور عمده از کربن است به گرد خود پدید آورده. این دنباله‌دار که تنها ASAS-SN1 هم خوانده می‌شود دُم کوتاهی دارد که به سمت راست، پایین کشیده شده.
نزدیک مرکز تصویر، دنباله‌دار C/2015 ER61 PanSTARRS را می‌بینیم که آن هم یک تکه یخ غول‌پیکر بخارشونده است، ولی دم به نسبت بلندی رو به راست دارد.
بالا، سمت راست چارچوب خوشه‌ی پروین یا هفت خواهران را می‌بینیم، یک خوشه‌ی باز از ستارگان آبی‌فام درخشان که گرد و غبارِ سحابی بازتابی پیرامنشان را روشن کرده‌اند.
این عکس که حدود دو هفته پیش گرفته شده، به اندازه‌ای ژرف (با نوردهی بلند) است که رگه‌های غبارِ میان‌ستاره‌ای در سرتاسر چشم‌انداز هم در آن نمایان شده.
خوشه‌ی پروین با چشم نامسلح نیز دیده می‌شود ولی برای دیدن این دو دنباله‌دار نیاز به دستکم یک دوربین دوچشمی است.
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Pleiades - star cluster - comet - Solar System - C/2017 O1 ASAS-SN - coma - carbon - ASAS-SN1 - C/2015 ER61 PanSTARRS - tail - open cluster - star - unaided eye - binoculars

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه