جلوه‌های رنگین تاج جنوبی

در این تصویر که بخشی از آسمان در مرز شمالی صورت فلکی تاج جنوبی را در بر دارد، ابرهای آبی‌فام غبار و ستارگانی پرانرژی در فاصله‌ی کمتر از ۵۰۰ سال نوری را می‌بینیم.
این ابرهای غبار به گونه‌ای چشمگیر جلوی نور ستارگان دورتر از خود در کهکشان راه شیری را گرفته‌اند. ولی مجموعه‌ای خیره‌کننده‌ از سحابی‌های بازتابی به نام‌های ان‌جی‌سی ۶۷۲۶، ان‌جی‌سی ۶۷۲۷، و آی‌سی ۴۸۱۲ با پرتوهای آبی‌فام ویژه‌ی خود که دستاورد بازتاب نور ستارگان درخشان و آبی‌فام از روی ابرهای غبار کیهانی است در چشم‌انداز می‌درخشند.
این غبارها همچنین ستارگانی را پنهان کر ده‌اند که هنوز در گام پیدایش هستند و کامل نشده‌اند.
در سمت چپ، سحابی زردفام کوچک‌تر ان‌جی‌سی ۶۷۲۹ را می‌بینیم که به گرد ستاره‌ی جوان و متغیر "آر تاج جنوبی" پیچیده‌. درست زیر پای آن، کمان‌هایی برافروخته و پیچه‌هایی که از برخورد برون‌ریزی‌های ستارگان نوزاد برافروخته شده‌اند را می‌بینیم که به نام ویژه‌ی اجرام هربیگ-هارو شناخته شده‌اند.
پهنه‌ی درون این عکس حدود یک درجه را در آسمان می‌پوشاند که در فاصله‌ی برآوردی این منطقه‌ی ستاره‌زایی، هم‌ارز ۹ سال نوریست.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
star - Corona Australis - Southern Crown - Milky Way - reflection nebula - NGC 6726 - NGC 6727 - IC 4812 - NGC 6729 - variable star - R Coronae Australis - Herbig-Haro object

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه