کهکشانی کوچک اسیر گرداب

دسته‌ی ملاقه‌* در صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) را ادامه دهید تا به آخرین ستاره‌ی درخشان آن برسید. سپس کمی سر تلسکوپ را رو به جنوب و باختر بگردانید تا این جفت کهکشان برخوردی خیره‌کننده وارد میدان دیدتان شود- زوجی که با هم، ۵۱مین ورودی در فهرست پرآوازه‌ی شارل مسیه بوده‌اند [ام۵۱].
کهکشان اصلی این گروه، همان کهکشان بزرگیست که با ساختار مارپیچی خوش‌ریختش خود را از روبرو به ما نشان می‌دهد. این کهکشان زیبا که ان‌جی‌سی ۵۱۹۴ نام دارد، به نام "کهکشان گرداب" نیز شناخته می‌شود. بازوان مارپیچی این کهکشان و رگه‌های غبار درونشان با هم به گرد همدمش (کهکشان ان‌جی‌سی ۵۱۹۵) و در برابر آن حلقه زده‌اند. مسیه در آغاز این کهکشان را یک "سحابی مارپیچی" شناسایی کرده بود.
این زوجحدود ۳۱ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند و با آن که برای یافتنشان از صورت فلکی خرس بزرگ راهنمایی می‌گیریم، ولی به طور رسمی درون مرزهای زاویه‌ای صورت فلکی کوچک تازی‌ها (سگان شکاری) جای دارند.
اگرچه ام۵۱ از چشم ما کم‌نور و افشان دیده می‌شود، ولی عکس‌هایی که مانند این عکس با نوردهی بلندمدت گرفته می‌شوند می‌توانندرنگ‌های خیره‌کننده و دنباله‌های کشندی کم‌نور پیرامون کهکشان کوچک‌تر را آشکار کنند.

-------------------------------------------
یادداشت:
*) این ملاقه از هفت ستاره تشکیل شده که با هم به نام "هفت برادران" هم شناخته می‌شوند.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Whirlpool Galaxy - Big Dipper - star - interacting galaxies - Charles Messier - spiral nebula - NGC 5194 - spiral arm - dust lane - galaxy - NGC 5195 - constellation Canes Venatici - M51

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه