گره کور خرچنگ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این عکس که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا گرفته شده نمایی از فرآیند یکی شدن دو کهکشان را می‌بینیم. این گره درهم پیچیده‌ی کیهانی به نام ان‌جی‌سی ۲۶۲۳ یا آرپ ۲۴۳ شناخته شده و با فاصله‌ی حدود ۲۵۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی خرچنگ جای دارد.

پیکره‌ی نامعمول و ویژه‌ی ان‌جی‌سی ۲۶۲۳ دستاورد یک برخورد و سپس ادغام دو کهکشان جداگانه است. رویارویی خشن میان آنها باعث شده ابرهای گازی درونشان فشرده و در هم آمیخته شود که این هم به نوبه‌ی خود جرقه‌ی ستاره‌زایی‌های آتشین را در آنها زده است.

مناطقی که این فعالیت‌های ستاره‌فشانی در آنها به راه افتاده مانند لکه‌هایی درخشان و آبی‌فام در تصویر دیده می‌شوند؛ آنها را می‌توان دسته دسته هم در مرکز و هم در دنباله‌های گاز و غباری که مانند دو نوار در دو سوی ان‌جی‌سی ۲۶۲۳ کشیده شده‌ مشاهده کرد.

این نوارها به نام دنباله‌های کشندی خوانده می‌شوند و از یک سر تا سر دیگر، حدود ۵۰ هزار سال نوری درازا دارند. انبوهی از ستارگان داغ و درخشان جوانِ این کهکشان در خوشه‌های ستاره‌ای به دنیا آمده‌اند- دستکم ۱۷۰ خوشه‌ی ستاره‌ای از این دست را می‌توان در ان‌جی‌سی ۲۶۲۳ شناسایی کرد.

ان‌جی‌سی ۲۶۲۳ در واپسین گام‌های ادغام به سر می‌برد. پیش‌بینی شده کهکشان خودمان، راه شیری هم سرانجام تا ۴ میلیارد سال دیگر با برخورد به همسایه‌ی بزرگش، کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) به چنین روزی بیفتد.

داده‌های باریک-باند و فروسرخی که به این تصویر افزوده شده ساختارهای بسیاری را در این جرم آشکار کرده است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - NGC 2623 - Arp 243 - constellation of Cancer - The Crab - star formation - tidal tail - star - stellar cluster - Milky Way - galaxy - Andromeda Galaxy - narrow-band - infrared

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه