کهکشانی که انفجار تاریخی در آن روی داد

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
آن نقطه‌ی سرخ را بالا، سمت چپ مرکز کهکشان ان‌جی‌سی ۴۹۹۳ می‌بینید؟ تا همین چند هفته پیش آنجا نبود!
دانشمندان هنگامی که در ماه اوت پهنه‌ای از آسمان که رویداد بی‌سابقه‌ی امواج گرانشی GW170817 در آن رخ داده بود را به دنبال همتای نوری آن جستجو می‌کردند، این نقطه که رو به خاموشی می‌رفت را یافتند و به سرعت به اهمیت تاریخی‌اش پی بردند.
این نقطه درست همان جایی بود که امواج گرانشی GW170817 از آن آمده بود، و در نتیجه دانشمندان برای نخستین بار توانستند با تلسکوپ‌های بزرگ، همتای الکترومغناطیسی یک رویداد موج گرانشی را هم شناسایی کنند.
این رویداد نشانگر شواهدی نیرومند از یک انفجار پرتوگامای زودگذر کیلونواختر بود، انفجار عنصرسازی که در پی برخورد و ادغام دو ستاره‌ی نوترونی رخ می‌دهد.
در این تصویر کهکشان عدسی* ان‌جی‌سی ۴۹۹۳ را از چشم تلسکوپ هابل می‌بینیم که آن نقطه‌ی سرخ رو به خاموشی را چند روز پس از یافته شدنش نشان می‌دهد.
بررسی‌ این رویداد همچنان ادامه دارد، از جمله بررسی سازوکار فیزیکی انفجار، شناخت عنصرهای سنگینی که در آن ساخته شده، همانندی سرعت امواج گرانشی با امواج نور، و واسنجی (کالیبره کردن) یک روش تازه برای اندازه‌گیری مسافت‌های کیهانی.

-------------------------------------------
* در بسیاری از جاها این کهکشان به عنوان یک کهکشان بیضیگون معرفی شده ولی در واقع یک کهکشان عدسی است، گونه‌ای میان کهکشان‌های بیضیگون و مارپیچی

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NGC 4993 - galaxy - gravitational wave - GW170817 - electromagnetic wave - short gamma-ray burst - kilonova - element - neutron star - lenticular galaxy - Hubble

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه