آخرین عکس روزتا پیش از برخورد به دنباله‌دار ۶۷پی

* دانشمندان با بررسی آخرین داده‌های دوری‌سنجی که فضاپیمای روزتا درست پیش از برخوردش به دنباله‌دار ۶۷پی در سال گذشته فرستاده بود، توانستند آخرین عکسی که او از نقطه‌ی برخورد گرفته بود را بازسازی کنند.
این فضاپیما پس از ۱۲ سال سفر در فضا و ۲ سال همراهی با دنباله‌دار ۶۷پی/چوریموف-گراسیمنکو در گردش به دور خورشید، در روز ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۶ با کوبیدن خود به جایی از سطح دنباله‌دار که چندین گودال باستانی در آن بود، به ماموریت خود پایان داد.

در تصویر نخست، جاهایی تقریبی دیده شده در برخی از آخرین عکس‌های روزتا را می‌بینیم. تو جه داشته باشید که به دلیل زمان‌بندی‌ها و هندسه‌ی دید گوناگون، سایه و روشن‌های عکس‌ها با هم تفاوت دارد.

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ (۸.۲ مگابایت)
بالا سمت جپ: نمای سرتاسری از دنباله‌دار ۶۷پی جای پایانی روزتا را نشان می دهد، در منطقه‌ی "ماعت" (Ma’at) روی تکه‌ی کوچک‌ترِ این دنباله‌دار دوتکه. این عکس روز ۵ اوت ۲۰۱۴ به کمک دوربین زاویه-باریک اوسیریس از فاصله‌ی ۱۲۳ کیلومتری گرفته شده بود.

بالا سمت راست: عکسی که دوربین زاویه-باریک اوسیریس از فاصله‌ی ۵.۷ کیلومتری، به هنگام پایین آمدن روزتا در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶ گرفته بود. تصویر پهنه‌ای به اندازه‌ی حدود ۲۲۵ متر را می‌پوشاند و هر پیکسل آن هم‌ارز ۱۱ سانتیمتر است. نقطه‌ی پایانی برخورد که ساییس (Sais) نام گرفته، پایین، سمت راست تصویر دیده می‌شود و درون یک گودال باستانی کم‌ژرفا جای دارد. زمینه‌ی بدون خاک در دیواره‌های گودال و لبه‌های صخره‌ها دیده می‌شود. توجه داشته باشید که تصویر ۱۸۰ درجه نسبت به زمینه‌ی سرتاسری روزتا در بالا سمت چپ چرخانده شده.

تصویر میانی: عکسی که دوربین زاویه-گسترده‌ی اوسیریس از فاصله‌ی ۳۳۱ متری به هنگام پایین آمدن روزتا در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶گرفته بود. تصویر پهنه‌ای نزدیک به ۵۵ متر را می‌پوشاند و هر پیکسل آن هم‌ارز تقریبا ۳۳ میلیمتر است. در این تصویر آمیزه‌ای از مواد ریزدانه و درشت‌دانه را می‌بینیم.

پایین سمت راست: تصویر یکی مانده به آخر، که آخرین تصویر کاملی بود که روزتا به هنگام پایین آمدن گرفت و فرستاد؛ در آن هنگام، روزتا ۱.۵±۲۴.۷ متر با سطح دنباله‌دار فاصله داشت.

پایین سمت چپ: واپسین عکس. این تصویر که از فاصله‌ی ۱.۵±۱۹.۵ متر گرفته شده بود، پس از مرگ روزتا بازیابی شده. تصویر پهنه‌ای حدود ۱ متر را می‌پوشاند و هر پیکسل آن هم‌ارز ۲ میلیمتر است.
همسنجی فضاپیمای روزتا با نقطه‌ای روی دنباله‌دار که در آن به سطح برخورد کرد. تصویر بزرگ‌تر
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
telemetry - Rosetta - comet - 67P/Churyumov–Gerasimenko - Ma’at - OSIRIS - narrow-angle - Sais - wide-angle

منبع: esa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه