کمان سرخ آسمان از چشم ماهی

این عکس نگارش دیگری از همان عکسیست که چند روز پیش در وبلاگ یک ستاره در هفت آسمان درباره‌اش خواندید: * رودی درخشان و اسرارآمیز که در جو زمین جاری می‌شود
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این چشم‌انداز سراسرنما که با عدسی "چشم‌ماهی" در روز ۲۷ سپتامبر از آسمان بی‌ابر و آرام شامگاهی جنوب آلبرتای کانادا گرفته شده، شفق‌های سبزفام و سرخ‌فام آشنا را می‌بینیم که افق شمالی (بالای تصویر) را رنگین کرده‌اند. کهکشان راه شیری هم از سرسوی آسمان گذشته و به افق چنوب باختری رسیده، جایی که ماه شش روزه در آن دارد غروب می‌کند.
کمان نامعمول صورتی و سفیدی که درجنوب (پایین چارچوب) دیده می‌شود به نام استیو (Steve) خوانده شده. این نام را گروه فیسبوکی "پیگیران شفق آلبرتا" که چندین بار این پدیده‌ی شفق-مانند را ثبت کرده بودند رویش گذاشته‌اند.
استیوها را گاهی به اشتباه به عنوان کمان پروتونی شناسایی می‌کنند ولی این کمان‌های رازگونه‌ اگرچه به نظر می‌رسد با پرده‌های شفقی در ارتباطند، ولی نسبت به آنها در جایی نزدیک‌تر به استوا پدیدار می‌شوند.
استیو به گونه‌ی گسترده‌ای توسط شهروند-دانشمندان ثبت و مستند شده و به تازگی ماهواره‌ی سُوارم هم یکراست از درون یکی از آنها گذشته. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این پدیده بر خلاف شفق‌ها، دستاورد برانگیختگی اتم‌ها توسط الکترون‌های پرانر‌ژی نیست بلکه یک تابش گرمایی‌ست که از جریان گاز در جو زمین می‌تابد.
اگرچه نام دوستانه‌ی Steve با سَرواژه‌ی نام مهندسی‌اش، تابش گرمایی ناگهانی از افزایش سرعت (Sudden Thermal Emission from Velocity Enhancement) هم جور در می‌آید، ولی سرچشمه‌ی آن هنوز یک راز است.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
aurora - fish-eye - Milky Way - zenith - Alberta - Moon - Steve - Alberta Aurora Chasers - Facebook - proton arc - equator - Swarm mission - electron - acronym - Sudden Thermal Emission from Velocity Enhancement

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه